Direktorka Filijale Fonda PIO u Zaječaru, Olivera Ranđelović potpisala je sporazume o pogodnostima uz penzionerske kartice sa predstavnicima ustanova i preduzeća sa teritorije grada Zaječara. Kako je predviđeno sporazumima, koji su potpisani u velikoj sali Gradske uprave, penzioneri će imati značajne pogodnosti prilikom korišćenja nekih usluga, kao i popuste u trgovinama sa kojima su sporazumi potpisani.

Kako je već i ranije najavljeno, penzinerske kartice će značajno uticati na poboljšanje materijalnog statusa penzionera i korisnika ostalih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja.
„Mi smo se susreli pre nekoliko godina sa penzionerskim karticama, ali su one tada služile za dokazivanje identiteta penzionera. Sada imaju i drugu stranu, a to je da naši penzioneri imaju i druge mogućnosti, odnosno benefite pri ostvarivanju nekih usluga. Penzionerska kartica glasi na ime korisnika penzije. Uključeni su svi i starosni i porodični i invalidski penzioneri“, kazala je Ranđelović.

Ona je dodala da je ovo samo jedan od početnih koraka potpisivanja sporazuma sa privrednim subjektima, a da su prijave za kartice i dalje u toku.
„Prijave su moguće na sajtu Fonda (link), a ako neko nije u mogućnosti da se na taj način prijavi, može bilo gde da se prijavi na šalterima PIO Fonda“, rekla je Ranđelović i napomenula da je u svim aktivnostima oko penzionerskih kartica, koje su počele u martu mesecu, učestvovala i lokalna samouprava.
Potpisivanju sporazuma prisustvovao je i prvi čovek grada Zaječara Boško Ničić koji je izarazio zahvalnost svim privrednim subjektima i organizacijama koje su se uključile u ovu akciju.
„Kada sam video spisak i nisam bio nešto oduševljen. Hvala svima koji su se uključili, ali smatram da bi trebalo da bude više onih koji daju popuste ovoj najosetljivijoj kategoriji stanovništva. Mi kao lokalna samouprava poradićemo na tome da bude više onih koji daju popuste. Oko milion i sedamsto hiljada penzionera će koristiti ove kartice, a trenutno ih je oko 600.000 u Srbiji. To nije mali broj. Negde su ti benefiti mali, ali negde i nisu. Posebno je važno penzionerima koji imaju najmanje penzije, to će im mnogo značiti“, kazao je Ničić i podsetio da u ovu akciju nisu uključene samo trgovine, već i ustanove kulture, a na području grada Zaječara je u akciju uključeno i Javno komunalno preduzeće „Timok održavanje“ koje će, primera radi, penzinerima dati popust za ulazak na bazen.

„Videćemo gde ćemo još naći mogućnosti za popust. Velika zahvalnost Fondu PIO i Udruženju penzionera, ali mislim da će naredni put biti više onih koji žele da pomognu. Želim vam zdravlje i što duži život i korišćenje penzije i nadam se da će se ovakva akcija proširiti i na druge osetljive grupe“, poručio je gradonačelnik Ničić.
Na teritoriji grada Zaječara ima oko 17 hiljada penzionera i oni predstavljaju jednu od najosetljivijih kategorija društva. Udruženje penzionera u Zaječaru je jedno od najstarijih udruženja u Srbiji i broji oko 5.000 članova.
„Ove godine smo obeležili 77 godina postojanja i jedno smo od najstarijih udruženja. Ponosimo se tom cifrom. Naše udruženje ima oko pet hiljada članova. Imamo izvanrednu saradnju sa PIO Fondom, a ovakva akcija kao što je penzionerska kartica, može samo da nam pomogne. U Zaječaru ukupno ima 17.000 penzionera, ali nažalost, 60 odsto njih ima minimalnu penziju. Srećna je okolnost što su penzioneri skromni i dosta dobro egzistiramo. Penzionerima će ova pomoć rado koristiti”, kazao je Mirko Bogosavljević, predsednik Udruženja penzionera grada Zaječara.

Penzionerska kartica će početi da se koristi od 1. oktobra ove godine.
