Aktivno učešće mladih u javnom životu značajan je činilac razvoja društva u otvoreno, građansko i demokratsko. Ipak, mladi ne učestvuju u dovoljnoj meri u javnom životu lokalne sredine. Prvi korak ka većem aktivizmu mladih jeste podizanje nivoa svesti o neophodnosti učešća mladih u odlučivanju o pitanjima koja ih se tiču. To bi vodilo uvažavanju potreba mladih, prepoznavanju njihovih potencijala i ohrabrivanju liderstva i aktivizma među mladima u preuzimanju uloge i odgovornosti u društvu. Obaveza je vlasti, želi li da pokaže spremnost za puno unapređenje i razvoj mladiih, da podstiče učešće mladih u procesu donošenja odluka kako
bi se doprinelo oblikovanju mladih u aktivne građane. Kako bi se aktivizam sistematski i kontinuirano održavao, od ključne je važnosti podrška da se mladi uključe u rad postojećih institucija na svim nivoima vlasti. Ipak, nameće se važnost uključivanja mladih na lokalnom nivou. Podizanje svesti mladih ljudi u Boru o omladinskom aktivizmu, volonterizmu i o njihovoj važnosti osnovna je misija Instituta za omladinski aktivizam i različitosti (IZOAR) u Boru.
Institut za omladinski aktivizam i različitosti, novi akter omladinske politike u Boru, koji svoje delovanje usmerava ka poboljšanju položaja i prava mladih u ovom gradu, teži, kako navode njegovi osnivači, osvešćenom okruženju koje daje mladima prostor i mogućnost razvijanja i ostvarivanja ideja, ambicija i interesa.
Kako bi to ostvarili, već su se bavili nekim projektima kao što je Gde su mladi? – Izveštaj o položaju i potrebama mladih u Boru, ili inicijativom “Mladi se pitaju” kojom su zagovarali rad Saveta za mlade.
Kao udruženje mladih koje se zalaže za aktivno učešće mladih i njihovu participaciju u procesima donošenja odluka, jednu celinu nedavno sprovedene ankete IZOAR je posvetio pitanjima aktivizma i participacije, želeleći da sazna koliko su mladi informisani o različitim mehanizmima omladinske politike u Boru, da li učestvuju u aktivnostima određenih aktera, kao i o neformalnom obrazovanju i potrebama mladih za dodatno usavršavanje.
Ovo istraživanje je sprovedeno u periodu od 18. januara do 12. marta ove godine, a upitnik je bio namenjen mladima starosti od petnaest do trideset godina koji žive u Boru.
Istraživanje je pokazalo da skoro polovina mladih (46,7%) nije čula za Kancelariju za mlade u Boru, dok 14,6% mladih prati aktivnosti ove institucije. Kada je reč o Savetu za mlade, više od polovine mladih nije čulo za Savet (52,3%).
Jedno od pitanja postavljenih mladim Boranima bilo je da li su čuli za tri udruženja koja deluju u Boru. Dobijeni su sledeći odgovori:
Takođe, mladima je postavljeno pitanje da li učestvuju u aktivnostima nekog od udruženja. Odgovori su sledeći:
Ovo istraživanje je takođe pokazalo da je oko petina mladih Borana (19,1%) član ili volonter neke organizacije.
Da je uključivanje mladih veoma važno prilikom donošenja važnih odluka na lokalnom nivou smatra i Velimir Milošev, član UO Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), koji je nedavno prisustvovao jednom okruglom stolu u Boru.
IZOAR, dobrovoljno, nepolitičko, neprofitno udruženje građana osnovano, kako navode njegovi osnivači, sa ciljem da predstavlja mlade, je 12. avgusta obeležio i proslavio Dan mladih u Narodnoj biblioteci u Boru.
Naime, ove godine Dan mladih u Boru je izgledao nešto drugačije. U okviru svog novog projekta “Festival omladinskog aktivizma”, IZOAR je održao Forum koji je za cilj imao da privuče mlade, ali i sve ostale građane Bora kako bi razgovarali o izazovima, ali i rešenjima za iste.
“Želimo da predstavimo omladinski aktivizam u nekom drugom svetlu i da podignemo svest u zajednici o njegovom značaju. Takođe, želimo da motivišemo naše sugrađane da se uključe u naš rad i pomognu nam u poboljšanju kvaliteta života u Boru. Iako smo mlada organizacija, imamo puno znanja i energije i nastojimo da to prenesemo na druge, a da se u tom procesu i zabavimo”, kaže Lazar Begović, predsednik IZOAR-a.
Pored razgovora sa istaknutim stručnjacima, učesnici su imali priliku da svoja zapažanja i osećanja prenesu na platno u interaktivnim radionicama.
“O omladinskom aktivizmu se ne govori nego se dela, tako da ćemo pružiti priliku da se stečeno znanje odmah primeni”, navodi Milica Begović, članica Upravnog odbora IZOAR-a.
Institut za omladinski aktivizam i različitosti je ovog avgusta proslavio godinu dana od kada je nastala ideja da se osnuje udruženje, kažu, ovo je tek početak i pozivaju mlade da ih zaprate na društvenim mrežama kako bi bili u toku i videli na koji način mogu učestvovati u svemu onome što se planira i priprema. A planovi su, kažu, veliki.
„Tanjir po tanjir“
Nedavno je IZOAR postao deo inicijative „Tanjir po tanjir“ koju sprovode humanitarne organizacije Banka hrane Vojvodine i Banka hrane Beograd u saradnji sa Maxi, Mega Maxi, Tempo i Shop&Go prodavnicama, a uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
-Ideja je da sveže voće i povrće stigne do onih koji to sebi ne mogu da priušte, tako da ćemo biti solidarni sa najugroženijim porodicama u Boru i doniraćemo im obroke, kažu u IZOAR-u.
„U septembru ćemo, u okviru projekta „Festival omladinskog aktivizma“, da posetimo parlamente u sve četiri srednje škole u Boru, kao i parlament Tehničkog fakulteta u Boru, kako bismo održali edukativne radionice. Radionice će kao glavni fokus imati, naravno, omladinski aktivizam, ali ćemo se baviti i đačkim, odnosno studentskim organizovanjem. Takođe, zajedno sa tim parlamentima ćemo raditi na njihovim inicijativama koje će za cilj imati da pokažu mladima, ali i ostalim građanima Bora, šta je to u stvari aktivizam i na koji način i oni mogu da se uključe“, navodi Begović.
„Tebrizam“ traži pojačanja u ovom letnjem prelaznom roku
Omladinska organizacija „Tebrizam“ je u potrazi za mladim osobama koje će, ukoliko postanu deo Tebrizma, čekati ekipa sastavljena od entuzijasta koji se na različite načine zalažu da život omladinaca učine što kvalitetnijim, koji su iskusni u oblastima koje rade i koji će omogućiti svima da kroz Tebrizam pronađu sebe i stvaraju nešto posebno, ali i da kroz zajednicu šire taj omladinski duh.
Volonterske uloge koje se traže: spisatelj/ka za medijski portal, fotograf/kinja, reporter/ka, snimatelj/ka, video editora/ka, aktivista/kinja, asistent/kinja za vođenje društvenih mreža i grafički dizajner/ka.
„Iako mnoge od uloga koje su karakteristične za nas većinski obavljamo volonterski, adekvatno cimanje i zalaganje mogu svakog vrednog pojedinca/ku dovesti i do eventualnih projektnih angažovanja sa honorarom. Da bi se neko prijavio mora da ima od 15 do 30 godina, da voli da uči i da napreduje, želi da stvara nešto za mlade i svoju zajednicu, ima mogućnost da izdvoji svoje vreme za cimanje u Tebrizmu i spreman je da se posveti onome što radi“, kažu u toj omladinskoj organizaciji.
Svi zainteresovani mogu da se prijave na link, do 28. avgusta, u ponoć.
PROČITAJTE JOŠ: Izazovi i problemi mladih u Boru i borskim selima
Autor: Bobana Obrenović
Projekat „Izazovi i mogućnosti – Mladi u Boru i borskim selima“, sufinansiran je iz budžeta Grada Bora. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.