VestiZaječar info

SA SEDNICE SKUPŠTINE GRADA

2,5 MILIJARDE TEŠKA GRADSKA KASA – NA JAVNOJ GARAŽI NEMA NIKAKVIH NAPRSNUĆA, RADI SE O DILATACIJI – STADION KRALJEVICA IMA STALNU UPOTREBNU DOZVOLU – PITANJE ISPRAVNOSTI VODE ZA PIĆE NE TREBA BANALIZOVATI

Na sednici Skupštine grada, 25. po redu, održanoj juče u Zaječaru, usvojena je Odluka o budžetu grada Zaječara za 2025. godinu, sa Kadrovskim planom grada Zaječara za narednu godinu, kao i izveštaj o izvršenju Odluke o budžetu grada Zaječara za 2024. godinu u periodu januar-septembar 2024. godine.

2,5 MILIJARDE TEŠKA GRADSKA KASA

Ukupni prihodi i primanja budžeta Grada Zaječara i preneta sredstava za 2025. godinu iznosiće 2 milijarde 581 milion 057 hiljada dinara, a od toga, najveći prihodi biće prihodi budžeta koji planiraju da se ostvare u iznosu od 2 milijarde 2381 milion 776 hiljada dinara. Očekujemo višak koji će ostati na kraju 2024. godine, iz izvora donacija, u iznosu od 111 miliona 179 hiljada dinara i neutrošena sredstva koje će u ovom periodu biti 204 miliona 395 hiljade dinara zajedno sa viškom koji biće neraspoređen iz 2024. godine. Tako da ćemo u 2025. godini imati deficit koji je manji od 10 odsto, koji je predviđen zakonom, i iznosiće 204 miliona 395 hiljade dinara. Najveće prihode koje očekujemo su ustupljeni prihodi i oni iznose 1.547.438.000 dinara, a najviše u tim prihodima su prihodi koji su ostvareni od poreza na zarade 1.257.000.000 dinara“, obrazložila je Valentina Đuričić, naćelnica Odeljenja za budžet i finansije.

Prema njenim rečima, rashodi i izdaci su u skladu sa prihodima i primanjima i oni iznose 2 milijarde 581 milion 057 hiljade dinara.

„Najveće rashode, naravno, imamo za korišćenje robe i usluga, izdvajamo 35,43% ili 914 miliona 375 hiljade dinara, rashodi za zaposlene iznose 662 miliona 480 hiljade dinara, imamo takođe za donacije, dotacije i transfere 224 miliona dinara, za subvencije, takođe 224 miliona dinara, sa socijalno osiguranje i socijalnu zaštitu 30 miliona dinara, ostali rashodi su 120 miliona dinara, za rezervu – za stalnu i tekuću budžetsku rezervu planirali smo 55 miliona dinara“, dodala je Đuričić.

U gotovo dvočasovnoj diskusiji o budžetu, odbornici opozicije u gradsakom parlamentu zamerili su vlasti zbog pojedinih nerealizovanih a najavljenih projekata, lošeg vazduha u gradu, to što Timok 1919 ne igra utakmice na novoizgrađenom stadionu, što Zaječar nema Halu sireva…

Osvrnuvši se na polemiku o projektima koji nisu realizovani i o tome šta će se sve raditi, prvi čovek grada Zaječara Boško Ničić najavio je urađenje brojnih putnih paravaca među kojima su putni pravci Prlita – Vratarnica, Grliška reka – Grliški manastir, put od asfaltne baze do Vržogrnca, kao i veliki broj ulica u gradu.

„Radimo i dalje, ubrzano pripremamo projekte“, istakao je Ničić i dodao:

„Mnogi projekti su urađeni. Grad Zaječar je platio projekat za kompletnu rekonstrukciju Zradstvenog centra, od toga je završeno Dečije odeljenje. Trenutno je u radu diagnostički centar, gde treba da se prebace skeneri i magnetna rezonanca. Dečije odeljenje je završeno, oprema je uneta, očekuje se otvaranje tog odeljenja. Negde u martu očekujemo završetak poslova i da konačno stavimo u funkciju i dijagnostički centar“.

Ničić je naveo i da se projekat rekonsrukcije zdravstvene ambulante u Kotlujevcu, koji je platio grad Zaječar, nalazi u Ministarstvu za kapitalne investicije, da je prioritet broj 1, te da se čeka odobrenje ministra Darka Glišića kako bi krenuli radovi i raspisao tender.

„Sledeće je Ginekološko odeljenje, a onda ide ostalo, mora da se uradi pre toga Gerontološki centar kako bi sva odeljenja bila izmeštena dok se radi rekonstrukcija i izgradnja novog Zdravstvenog centra, gde neki objekti više neće postojati, kao što je ono ruinirano Grudno odeljenje i još neka To će biti porušeno. Koga to zanima, može projekte kag god hoće, bio vlast ili opozicija, da dođe i pogleda“, naveo je Ničić.

NA JAVNOJ GARAŽI NEMA NIKAKVIH NAPRSNUĆA, RADI SE O DILATACIJI

Gradonačelnik Zaječara Boško Ničić je govoreći o Hali sireva i pisanjima na društvenim mrežama prethodnih dana o opasnosti zbog mogućeg urušavanja javne garaže kod Zelene pijace, naveo da je istog momenta kada su se na društvenim mrežama pojavile takve informacije, Grad zatražio da se izvrši ekspertiza.

Nema nikakvog naprsnuća, radi se o dilataciji. To je prostor koji je ostavljen kao dilatacija i nema nikakve opasnosti i ugroženosti“, rekao je Ničić i dodao da ovih dana počinje izgradnja Hale sireva na drugoj ploči, takozvanoj ploči B, gde se nalazi i robna pijaca.

Mi, 0,0001% nismo učestvovali kao Grad, kao lokalna samoprava, u prodaji Hale sireva. Nas niko nije pitao da proda to. Prodao je stečajni upravnik. Ta firma, koja je otišla u stečaj, oterana je u stečaj kada je pomoćnik gradonačelnika bio Dejan Krstić, koji je sada vaš…“, rekao je Ničić odgovarajući na diskusiju opozicije i dodao:

„Vi to demantujte. Kada je uništeno JKP Kraljevica, vi proverite datume. Ali stečajni upravnik, iz Pirota, je bez obaveštavanja lokalne samouprave prodao na licitaciji privatnim licima Halu sireva koju, da je i ponuđena nama, ne bi prihvatili u takvom stanju, јеr njena rekonstrukcija je skuplja, a tražila je rekonstrukciju i bila je u očajnom stanju“.

STADION KRALJEVICA IMA STALNU UPOTREBNU DOZVOLU

Na tvrdnje opozicije da novoizgrađeni stadion Kraljevica nema upotrebnu dozvolu, Ničić je rekao da ovaj stadion sada ima stalnu upotrebnu dozvolu, a da je do 15. novembra imao privremenu dozvolu.

„Stalna upotrebna dozvola, znači trajna, je izdata 15.11. ove godine pod brojem 4/04, broj 351-428/2024. Znači, novi gradski stadion na Kraljevici u Zaječaru, ima upotrebnu dozvolu„, naveo je Ničić.

Osvrnuvši se na diskusiju o tome zašto Timok 1919 ne igra na novom stadionu, Ničić je rekao:

„To ćete morati da vidite sa Timokom i sa njihovim igračima, da li bi ljudi pristali. Ja ne znam, ni OFK Beograd kako izlazi na kraj, ali vidim dobre rezultate postižu, pošto oni imaju podlogu koja je poprilično slična ovoj tamo gde treniraju, ali izaći na ovu podlogu, 30-70, mešavinu trave i plastike, a trenirati sve vreme na običnom terenu, to je kao da ste otišli svaku utakmicu da gostujete, a niste domaći“, kazao je Boško Ničić.

Naveo je i da veruje da će jednog dana Timok ponovo ući u Prvu ligu.

„Sigurno da će igrati kao što igraju u Leskovcu itd. na novom stadionu“, dodao je.

Na jučerašnjoj sedici je usvojena i Odluka o naknadama za korišćenje javnih površina na teritoriji grada Zaječara, izmena Odluke o lokalnim komunalnim taksama, Odluka o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra nepokretnosti po zonama za utvrđivanje poreza na imovinu za 2025. godinu, kao i Odluka o utvrđivanju koeficijenata za nepokretnosti po zonama i prosečnih cena odgovarajućih nepokretnosti na osnovu kojih je za 2024. godinu utvrđena osnovica poreza na imovinu obveznika koji ne vode poslovne knjige u najopremljenijoj zoni.

Odbornici su usvojili i Odluku o otuđenju nepokretnosti – suvlasničkog dela u okviru posebnog dela objekta broj 1, na kp.br. 9514/1 KO Zaječar u Ulici Svetozara Markovića u Zaječaru, iz javne svojine grada Zaječara, neposrednom pogodbom, Odluku o pristupanju izradi i izmeni i dopuni Plana detaljne regulacije za izgradnju solarne fotonaponske elektrane u KO Mali Izvor, Odluku o pristupanju izradi Plana detaljne regulacije za izgradnju saobraćajnice sa priključkom na državni put IB reda broj 35 u KO Mali Izvor na teritoriji grada Zaječara, Odluku o donošenju Programa uređivanja građevinskog zemljišta za 2024. godinu, kao i Odluku o davanju saglasnosti na nacrt javnog ugovora u postupku javno-privatnog partnerstva bez elemenata koncesije za poveravanje komunalne delatnosti javnog autobuskog gradskog i prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Zaječara.

Na sednici je izmenjena Odluka o mesnim zajednicama, usvojen Izveštaj o stepenu usklađenosti planiranih i realizovanih aktivnosti iz programa poslovanja za period 01.01.2024. do 30.09.2024. godine Javnog komunalnog preduzeća „Higijena Zaječar“, data je saglasnost JKP „Higijena Zaječar“ na cenu grobljanskih usluga, saglasnost na Program poslovanja Javnog komunalnog preduzeća „Timok – održavanje“ za 2025. godinu, kao i saglasnost ovom preduzeću na Poseban program korišćenja subvencija za narednu godinu. Usvojen je i Izveštaj o stepenu usklađenosti planiranih i realizovanih aktivnosti iz programa poslovanja za period 01.01.2024. do 30.09.2024. godine tog javnog preduzeća.

Gradski parlament juče je usvojio i Izveštaj o stepenu usklađenosti planiranih i realizovanih aktivnosti iz programa poslovanja za period od 01.01.2024. do 30.09.2024. godine Javnog komunalnog preduzeća „Parkiranje, projektovanje i nadzor“, Izveštaj o stepenu usklađenosti planiranih i realizovanih aktivnosti iz programa poslovanja za period od 01.01.2024. do 30.09.2024. godine Javnog komunalno-stambenog preduzeća „Zaječar“, kao i Izveštaj o stepenu usklađenosti planiranih i realizovanih aktivnosti iz programa poslovanja za period od 01.01.2024. do 30.09.2024. godine Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod“.

ISPRAVNOST VODE ZA PIĆE I SEOSKI VODOVODI

Odbornik Dejan Krstić je izneo zamerke zbog oduzimanja vode od seoskih mesnih zajednica i njihovo prepuštanje JKP Vodovod, ali doveo u pitanje i ispravnost vode za piće u Zaječaru.

„Zašto ne objavite podatak da ste ponovo aktivirali bunare u Timoku i da se sada dodaje voda od bunara iz Timoka. To je ozbiljna stvar jer Beli Timok je povezan sa Starom planinom i sa rudnikom Gabrovnica…“

Diskutujući o ovoj temi za reč se javio i odbornik Nenad Ristović.

„Ako iko sumnja u kvalitet vode u našem gradu, može na više mesta da dobije adekvatnu informaciju. Najpre može to da dobije u Zdravstvenom centru, tako što će se videti koliki broj dece sa crevnim infekcijama se javio Dečjem dispanzeru. Zatim, da li je neko od te dece hospitalizovano i lečeno na Odeljenju pedijatrije. A ako se pojavi neka infekcija nastala hidričnim putem, onda se takve osobe leče na Infektivnom odeljenju. Ja sam više puta, nekada sa govornice, sada sa ovog mesta govorio, da od kad radim, a to je od 2004. na Infektivnom odeljenju, grad Zaječar nije imao ni jednu hidričnu epidemiju. Pominjem, lečili smo ljude iz Knjaževca, iz Negotina i okoline Negotina, Bora i okoline Bora, Kladova i okoline Kladova, Majdanpeka i okoline Majdanpeka, gde su mnogi ljudi, baš zato što su se snadevali sa individualnih bunara, sa individualnih kaptaža, imali infekcije po tipu virusnih infekcija digestivnog trakta, imali salmonela infekcije digestivnog trakta, imali akutni a-hepatitis ili bolest prljavih ruku“, rekao je Dr Ristović.

Prema njegovim rečima, da bi se ispitao kvalitet vode, meri se kvalitet na mestu uzorkovanja, zatim transporta, nakon obrade u Fabrici vode, i na kraju se meri na točećim mestima.

„Jedno od obaveznih točećih mesta jeste i Zdravstveni centar Zaječar, jeste Infektivno odeljenje, jeste jedna od soba gde se u redovnom periodu uzima i vrši kontrola. Nikada do sada nismo imali slučaj da je ta voda bakteriološki neispravna. Govorim o bakteriološkom, hemijska ispravnost je nešto drugo, za to odgovara neko drugi. Kada govorite o kvalitetu vode, onda molim vas, nemojte da zaboravite da je zakonodavac odredio da na nivou jedne regije, to se kod nas zove okrug Zaječarski i okrug Borski, odgovornost za ispitivanje kvaliteta može da vrši referentna laboratorija Zavoda za javno zdravlje. Vodovod može i ima svoje laboratorije i on redovno vrši kontrole. To je njegova obaveza, ali superviziju svega toga mora da vrši Zavod za javno zdravlje na ovoj teritoriji“, naveo je Dr Ristović i dodao:

„Sa druge strane, tim ljudima za koje se kaže da su uzete kaptaže, odnosno vodovodi, niko ne otima. Zamislite šta bi se desilo u jednom selu koje preko leta nema dovoljnu količinu vode, niti ima dovoljan kvalitet, kada bi smo spojili vodovod gradski i taj seoski, šta ćemo dobiti? Ko je tog trenutka odgovoran za moguću nastalu epidemiju, odnosno za mešanje vode koja je kontaminirana i hemijski i bakteriološki neispravne vode? Dajte da o jednom pitanju koje je strateško za grad, za mesnu zajednicu, za selo, nebitno koje veličine, za jednu regiju, za državu, ne govorimo na jedan banalan način, da ne banalizujemo to“.

Gradonačelnik Boško Ničić je dodao da će u Malom Izvoru problem sa vodosnabdevanjem, koji ovo selo ima, naročito preko leta, biti rešen tako što će se poseban rezervoar izgraditi samo za selo Mali Izvor.

REIZBOR DIREKTORA CENTRA ZA SOCIJALNI RAD I USTANOVE „OBLUTAK“

Juče je data saglasnost i na prvu izmenu i dopunu Finansijskog plana za 2024. godinu Centra za socijalni rad „Zaječar“, usvojeno je i Rešenje o razrešenju direktora Centra za socijalni rad „Zaječar“, kao i Rešenje o imenovanju direktora Centra za socijalni rad „Zaječar“, Rešenje o razrešenju i imenovanju direktora Ustanove za dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju u Zaječaru.

Ove funkcije i u narednom periodu, obavljaće kao i do sada Nenad Dinulović, diplomirani pravnik, na čelu Centra za socijalni rad, i Ana Petković, diplomirani sociolog, na čelu Oblutka.

Zeleno svetlo dato je i na Rešenje o razrešenju i imenovanju člana Školskog odbora Ekonomsko trgovinske škole u Zaječaru, Tehničke škole, Gimnazije, Osnovne škole „Hajduk Veljko“ i Osnovne škole „Vuk Karadžić“ u Velikom Izvoru i na Rešenje o obrazovanju Lokalnog saveta roditelja.

Izmenjena je i dopunjena Odluka o obrazovanju Štaba za vanredne situacije grada Zaječara, i usvojena Odluka o razrešenju i imenovanju članova Gradske izborne komisije grada Zaječara u stalnom sastavu.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button