PROGRAM OGRANKA VUKOVE ZADUŽBINE U ZAJEČARU
PREDAVANJE U MAJDANPEKU O LIKU NJEGOŠA NA NOVCU I PRIGODNIM KOVANICAMA
Među različitim programima Ogranka Vukove zadužbine u Zaječaru su i dva predavanja profesora istorije i numizmatičara Miljana Milovanovića iz Zaječara, inače člana Upravnog odbora Ogranka. To su predavanja „Vuk Karadžić na srpskom i jugoslovenskom novcu“, sa kojim je tokom protekle dve godine gostovao u nekoliko gradova istočne Srbije, i, odskora „Petar II Petrović Njegoš na srpskom i jugoslovenskom novcu i prigodnim kovanicama“, koje je prvi put održao krajem marta ove godine u Sokobanji.

Predavanje „Petar II Petrović Njegoš na srpskom i jugoslovenskom novcu i prigodnim kovanicama“ Miljan Milovanović je 29. aprila 2026, u večernjim časovima, održao i u Majdanpeku, u Galeriji Centra za kulturu Majdanpek. Organizatori ovog kulturnog događaja bili su Ogranak Vukove zadužbine u Zaječaru i Muzej u Majdanpeku, dok je, ustupajući prostor za održavanje, u organizaciji učestovovao i Centar za kulturu Majdanpek.

Miljan Milovanović je svojim predavanjem i ovog puta izazvao veoma pozitivne reakcije publike. To je zato što je on, s jedne strane, veoma dobar znalac i istorije i numizmatike, što veoma retko možemo naći kod jedne osobe, a s druge strane, on je, kao veoma iskusan prosvetni radnik, i veoma dobar, sugestivan predavač. On je, kao i do sada, osim o numizmatičkim, a i likovnim karakteristikama novčanica, uglavnom govorio o istorijskim, to jest društveno-političkim kontekstima u kojima je lik Petra II Petrovića Njegoša korišćen na novcu i na prigodnim kovanicama u Srbiji i Jugoslaviji, tako da predavanje u stvari predstavlja svojevrsni istorijski vremeplov, koji navodi na razmišljanja i promišljanja naše kolektivne prošlosti tokom 20. i 21. veka.

Pre samog predavanja prisutnima se pozdravnom rečju obratio direktor Muzeja u Majdanpeku Jugoslav Maksimović, a potom, kao i u prethodnim prilikama, dr Dejan Krstić, predsednik Ogranka Vukove zadužbine u Zaječaru, koji je, osim uvoda u samo predavanje, ukratko publiku podsetio i na istorijat i ciljeve Vukove zadužbine, kao i na činjenice o radu njenog ogranka u Zaječaru.
U narednom periodu Ogranak Vukove zadužbine u Zaječaru nastaviće sa organizovanjem predavanja i o Vuku Karadžiću i o Petru Petroviću Njegošu na srpskom i jugoslovenskom novcu i prigodnim kovanicama u raznim sredinama istočne Srbije, ali i mnogo šire, jer je reč o prezentaciji saznanja vezanih za ličnosti vrhunskog nacionalnog značaja.
dr Dejan Krstić