BorDruštvoKulturaMladi u Boru i borskim selimaSlobodno vremeVesti

MLADI BORANI I SLOBODNO VREME

Mladost je posebno životno razdoblje u kojem se od mladih očekuje da razviju socijalne veštine i sposobnosti za preuzimanje trajnih društvenih uloga na svim područjima ljudskog delovanja. Mladi se socijalizuju i kroz aktivnosti slobodnog vremena i njegova je važnost porasla do te mere da se mladim ljudima sugeriše da u savremenom životu izbor profesije može zavisiti od izbora aktivnosti kojima se bave u slobodno vreme, a izbor aktivnosti u slobodno vreme određen je subjektivnim faktorima – društveni položaj mladih i njihovih roditelja, obrazovanje, sposobnosti, stečene navike, ali i objektivnim faktorima – kulturno nasleđe uže i šire okoline, aktuelna ponuda i dostupnost određenih sadržaja. Način na koji mladi provode slobodno vreme u Boru, ne razlikuje se od načina na koji to čine mladi u celoj Srbiji.

Foto: B. Obrenović

Mladi u Boru slobodno vreme provode u zavisnosti od interesovanja. Kod nekih je više izražena potreba za aktivnim korišćenjem slobodnog vremena, tj. potreba za zabavom, druženjem, izlascima, bavljenje sportom, dok se drugi posvećuju čitanju knjiga, gledanju filmova i serija, „surfovanju“ internetom, odmoru, odnosno pasivnom provođenju slobodnog vremena.

Darko Jonović iz Slatine svoje slobodno vreme provodi na interesantan način.

„Bio je kafić iza Doma kulture, ovde u selu, gde smo izlazili svi, sada više na radi“, kaže Darko kome činjenica da nema kafića u ovom borskom selu, inače ne predstavlja problem.

Darko voli da igra folklor i svoje slobodno vreme provodi baveći se vežbanjem i nastupima u folklornoj grupi „Branko Olar“ iz Slatine, već 10 godina.

Kaže da ne izlazi često uveče, ali kada izađe, provodi vreme na korzou u Boru, gde se mladi okupljaju od prvog sumraka, pa do oko 23.00 sata. Nakon toga u nekom od kafića.

Foto: B. Obrenović

Interesovanje za folklor u Slatini je veliko, pa veliki broj mladih, inače, svoje slobodno vreme provodi vežbajući i učeći stare tradicionalne vlaške igre.

Simonida Gavrić već 15 godina vodi Dramski studio za decu koji funkcioniše u okviru Ustanove „Centar za kulturu grada Bora“. Od samog osnivanja do danas ogromno interesovanje za glumu ne jenjava.

„Moja radionica ima dve dramske grupe, interesovanje je veliko, ja nemam pomoćnika, ali ulažem veliki napor zato što vidim koliko je to mladim ljudima dragoceno. Oni pohađaju dramski studio zato što to vole. To nije obaveza, kao škola. Kod nas se ne koriste mobilni telefoni na časovima dok radimo“, navodi Simonida i dodaje:

„Meni nije prvenstveno cilj da njima jednog dana gluma bude primarno zanimanje, naprotiv. Oni se uče zajedništvu, jednom kolektivnom duhu, kod nas zavole literaturu, dobru i lepu književnost, uče se etičkim principima“.

Foto: B. Obrenović

Ono na šta je Simonida posebno ponosna jeste da nema selekcije. U proteklom periodu je svako dobio šansu i mogućnost da je iskoristi na najbolji način. Talenat nije od presudnog značaja, već razvijanje duha zajedništva kroz scensku igru.

„Svakom detetu, mladoj osobi, koja želi da pohađa Dramski studio, dajem šansu, jer sam ubeđena da kod svakog od njih negde u dubini duše postoji to neko zrnce koje treba otkriti i pomoći mu da ispliva na površinu. Među polaznicima bilo je mladih sa govornim manama, bilo je stidljivih, nekomunikativnih, sa mnogim unutrašnjim dramama i teškim borbama, koje su na sceni potpuno prevladali i postali potpuno drugačiji ljudi. Gledam kako su lepim i dobrim putem krenuli, potpuno se transformisali i počeli da vrednuju one stvari kojih, nažalost, u Srbiji danas sve manje ima“, isrtiče Simonida Gavrić.

Dramski studio u Boru trenutno okuplja tridesetak polaznika, međutim, veliki je broj zainteresovanih koji čekaju na prijem.

U Ustanovi „Centar za kulturu grada Bora“ pored dramskog studija funkcionišu i škole gitare, likovne radionice, škola folklora i radionica etno pevanja, za koje, takođe, vlada veliko interesovanje.

Mladi u Boru, tokom cele godine, ali posebno tokom leta, u okviru „Borskog kulturnog leta“, a u organizaciji Ustanove „Centar za kulturu grada Bora“, imaju veliki broj kulturnih događaja kojima rado prisustvuju.

Program kulturnog leta ove godine obuhvatio je, pored ostalog, monodrame i kabaretske večeri u izvođenju poznatih glumaca Vesne Stanković, Monike Romić i Ivana Perkovića. Ljubitelji muzike imali su prilku da uživaju u večerima starogradskih pesama, italijanskih kancona i evergrin numera. Duh tradicije i kulture borskih sela predstavljen je tokom avgusta na saborima, koji su pokazali i veliko interesovanje mladih za očuvanje kulturne baštine. Svakako, sva ova događanja mladi Borani su rado posećivali.

Rezultati istraživanja Ministarstva za sport i omladinu, pokazuju da se rekreacijom najviše bave tinejdžeri, posebno u kategorijama koje uključuju redovnost u bavljenju sportom – dva ili tri puta nedeljno (skoro trećina) i svakodnevno (svaki deseti). Ti procenti opadaju sa godinama, pa je intenzitet u bavljenju nekim sportom manji kod starije omladine. Tako se, recimo, skoro polovina onih između 15 i 19 godina redovno bavi nekom fizičkom aktivnošću.

Definitivno, svest mladih ljudi o značaju kvalitetnog provođenja slobodnog vremena se značajno promenila poslednjih godina. Evidentno je da se polako povećava broj aktivista u omladinskim organizacijama, sportista u klubovima, polaznika u raznim radionicama, posetilaca kulturnih manifestacija.

Anketa o noćnom životu mladih u Boru
Institut za omladinski aktivizam i različitosti (IZOAR) je prepoznao značaj kulturnih sadržaja za mlade u Boru i želi da prikupi podatke o kvalitetu noćnog života kako bi kreirao odgovarajući sadržaj.
IZOAR je omladinska organizacija koja se na više različitih polja bavi položajem i potrebama mladih u Boru. U okviru njihovog dosadašnjeg rada, dotakli su se različitih tema kao što su sam pojam omladinskog aktivizma i generalno položaja mladih u Boru, ali i Savetom za mlade i ostalim načinima da život mladih bude što kvalitetniji.
Kako bi se postigao taj cilj, jedna od novih ideja je da počnu da se bave kreiranjem žurki koje će proširiti ponudu i obogatiti noćni život mladih. Međutim, kao i sve do sada, kako bi se kreirao adekvatan sadržaj najboljeg kvaliteta, IZOAR je odlučio da mladima da priliku da se njihov glas opet čuje.
„Anketom o noćnom životu mladih u Boru želimo da pitamo mlade u kakvom sadržaju uživaju, kako im se čini trenutna ponuda, šta bi voleli da bude drugačije i koji je to sadržaj za kojim žude. Prikupljanje ovih podataka će nam omogućiti da čujemo mlade i da kreiramo sadržaj koji je po meri mladih“, kaže Lazar Begović, predsednik IZOAR-a.
Anketa će biti otvorena za popunjavanje do 31.08. u 23.59 časova.
Nakon popunjavanja ankete, možete početi da se spremate za žurku, a pratite ih na društvenim mrežama kako biste dobili pravovremene informacije kada i gde će biti održana.

PROČITAJTE JOŠ: Volontiranje i aktivizam: Uloga mladih Borana u volonterskim aktivnostima i društvenim promenama


Projekat „Izazovi i mogućnosti – Mladi u Boru i borskim selima“, sufinansiran je iz budžeta Grada Bora. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button