DruštvoVestiZaječar info

Radionice fizike i optike održane u Tehničkoj školi

Proteklog meseca, tim Tehničke škole u Zaječaru je organizovao niz radionica u okviru STEAMDIVE projekta. Cilj ovih radionica bio je da povežu umetnost i STEM alate kroz praktične eksperimente iz fizike i optike, kao i pravljenje kamere i drugih optičkih instrumenata.

Radionice su realizovane, kažu u Tehničkoj školi, kako bi se učenicima pružila praktična znanja iz fizike i optike, dok su istovremeno podsticale kreativnost i razumevanje prirodnih zakona kroz STEAM.

-Radujemo se nastavku projekta i predstojećim aktivnostima koje će dalje unaprediti njihove veštine i znanje, dodaju.

Uvod u pravljenje kamera i povezivanje sa osnovnim principima fizike i optike bile su aktivnosti zahvaljujući kojima su učenici stekli znanja koja su potrebna za snimanje filmova, što je ključni deo STEAMDIVE projekta. Radionica je poslužila kao prva od faza učenja koje će učenike pripremiti za snimanje filma o različitosti i inkluziji.

U okviru praktičnih vežbi učenici su se bavili refleksijom svetlosti sa ravnim ogledalom, diskutovali o zakonima refleksije i njihovoj primeni u svakodnevnom životu, bavili se prelamanjem svetlosti kroz čašu vode, istraživali fenomen prelamanja i kako se svetlost ponaša kada prolazi kroz različite sredine.

Takođe, bilo je reči o tome kako sočiva fokusiraju svetlost i kako se formiraju slike. Eksperimentisalo se i usmeravanjem svetla na ogledalo pod različitim uglovima i posmatrala refleksija, a zatim su se davala objašnjenja zakona refleksije i kako se koriste u optičkim uređajima. Usmeravana su svetla kroz konkavno sočivo prema ekranu ili zidu i posmatralo se kako se svetlost širi umesto da se konvergira. Istraživalo se, kažu učesnici radionice, kako konkavna sočiva razlažu svetlost i koja je njihova primena u optičkim instrumentima.

Učenici su, takođe, imali priliku da naprave svoju kameru obscura. Kroz ovu aktivnost su se, kažu, upoznali sa osnovama pravljenja kamera i razumevanjem kako svetlost može formirati slike.

Radionice su pružile osnovna znanja učenicima, koja će im biti korisna u kasnijim fazama projekta, navode u Tehničkoj školi, a sledeći korak u STEAMDIVE projektu je hakaton u Heraklionu, u Grčkoj, planiran za septembar ove godine. Tokom ovog hakatona, učenici će testirati softver Mirror of Diversity (MOD).

Planirano je i snimanje filma na temu različitosti i inkluzije, čiji će autori biti učenici Tehničke škole.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button