Stručnjaci podsećaju da se virus nije promenio, nije oslabio, oboljevaju i mladi, neki od obolelih imaju teške komplikacije i umiru! Epidemija bukti poput požara i zahvata grad za gradom. U onim gradovima gde ima najviše obolelih i umrlih uvedeno je vanredno stanje.
Ponovo se pominje tzv. „kolektivni imuitet“. To znači da više ne kontrolišemo epidemiju. Ona se odvija svojim prirodnim tokom. Šta to znači? Pustili smo (su) da se inficira i razboli sve što može. Neki će umreti, a oni koji prežive stvoriće solidan imunitet i epidemija će stati. Nije sigurno da će se to dogoditi. Takva iskustva postoje u borbi sa epidemijama gripa i malih boginja. Ali korona virus prouzrokovač epidiemije KOVID 19, je jednačina sa stotinu nepoznatih. Niko ne zna tačno da li će oni koji su preležali KOVID 19 biti otporni na korona viruse i da se neće ponovo, ako se zaraze – razboleti. Iz dosadašnjih iskustava iz Kine i drugih zemalja u kojima je bila ili gde se sada odigrava epidemija još se ne zna da li će se tako nešto dogoditi.
Imao sam prilike da sretnem neke ljude koji su izgubili strpljenje zbog stalnog upozoravanja da mogu oboleti od KOVID 19, pa „jedva čekaju da obole i prebrinu brigu“!?. Izgleda da su i oni koji upravljaju KOVID KRIZOM podlegli toj ideji i pustili da se stihija KOVID 19 odvija na svoj način. A to znači biće mnogo obolelih i umrlih. Zato je Predsednik već nagovestio da je potrebno napraviti veliki bolnicu od 500 do 1000 kreveta, iako stručna iskustva u suzbijanju epidemija pokazuju da su u borbi sa zaraznim bolestima najefikasniji principi Vogralikovog lanca koje zastupa i srpska epidemiloška doktrina. Primenom tih principa, epidemija se suzbija u narodu gde su njeni izvori zaraze i gde se ukorenjuje i bokori.
Pokušaj da se u bolnicama sačeka i porazi KOVID 19 (kineski pristup) je pretrpeo neuspeh. Kovid 19 u zajednici svakodnevno zaražava i otkida jednog po jednog čoveka, ženu, dete. Humano je svakog člana zajednice odbraniti od KOVIDA 19. U tome je smisao borbe protiv epidemije KOVID 19 u Srbiji 2020. godine.
U Rajcu, 5. jul 2020. godine
Pripremio dr Petar Paunović, spec. epidemiolog, učitelj zdravlja/Rajačka narodna škola zravlja