Opština Boljevac ima bogate turističke resurse – prekrasnu prirodu, manastire, izvore, tradicionalna sela, a da ljubitelji prirode i aktivnog odmora, odnosno turisti koji traže autentično ruralno iskustvo, to sve više prepoznaju pokazuje i podatak da je Boljevac u 2023. godini zabeležio najveći broj poseta u istoriji – 17.563.
KRIVI VIR
Krivi Vir, pored niza prirodnih lepota, ima i veliki broj izvora čiste planinske vode. Najveći izvor nalazi se u podnožju Kučajskih planina, odakle počinje tok Crnog Timoka. Kompleks izvorišta Crnog Timoka zove se Pećura.
U Pećuri postoje dva izvora, koji međusobno nisu povezani. Glavni izvor nalazi se na početku Pećurske klisure, odakle voda izvire ispod velikih stena iz velike pećine.
Glavni izvor je sa konstantnim dotokom vode, u letnjem periodu dosta oslabi, ali nije zapamćeno da je ikada presušio. Drugi izvor, znatno slabiji, nalazi se niže, blizu ostatka nekadašnje vodenice. Voda izvire iz male pećine, bistra je i u kasnim letnjim mesecima presuši.
Pored navedenih izvora, u pećuri, malo niže nizvodno, neposredno pored ostatka još jedne stare vodenice, počinje niz od ukupno desetak izvora tople vode od kojih је najveći tzv. Vrelo. Voda sa ovih izvora je uvek čista i bistra, što nije slučaj sa Vrelom čija se voda ponekad, nakon obilnih padavina, zamuti. Temperatura vode koja izvire u Pećuri je 7 do 8 C, a temperatura vode sa pomenutih izvora 21 do 22 stepena С.
Pećura je veoma atraktivna prirodna lepota. Visoke strme strane okićene raznim rastinjem, naročito (divljim) jorgovanima i lipama, u prolećnim mesecima kada sve ozeleni i rascveta, pruža neopisiv osećaj lepote.
Mnoge generacije posetilaca odavde su odnosile nezaboravne utiske i divile se raskošnoj lepoti prirode.
Jovankina rupa
Neki Krivovirac, ubivši svoju nevernu ženu, baci njeno telo u provaliju koja se nalazi iznad pećine. Ispostavilo se da je ova provalija ulaz u pećinu, jer je voda posle izvesnog vremena, izbacila njeno telo na površinu. Od tada ova pećina novi naziv Jovankina rupa.
Pored navedenih izvora, u Pećuri, malo niže nizvodno, neposredno pored ostatka još jedne stare vodenice, počinje niz od ukupno desetak izvora tople vode od kojih је najveći tzv. Vrelo. Voda sa ovih izvora je uvek čista i bistra, što nije slučaj sa Vrelom čija se voda ponekad, nakon obilnih padavina, zamuti.
Kada rekreativci, ljubitelji prirde, turisti, dođu u Boljevac obavezno treba da obiđu vrela, kažu u Turističkoj organizaciji.
„Opština Boljevac je bogata vodama, tu imamo izvorište Miroštice, odakle se ceo Boljevac snabdeva pijaćom vodom, zatim vrelo Buk u blizini manastira Lozica, u Krivom Viru, imamo vrelo Radovanske reke u ataru sela Jablanica, Ilinsko vrelo u Ilinu“, ističe direktor Turističke organizacije Opštine Boljevac Dragan Milojević.
Obilazak Rtnja se podrazumeva, ali kada se dođe u Boljevac treba obavezno obići i zavičajnu kuću vajarke Ljubinke Savić Grasi, ali i bivšu zgradu stare Apsane, odnosno Muzej Timočke bune koji se nalazi u Boljevcu, kao i Bogovinsku pećinu, navode u Turističkoj organizaciji.
BOGOVINSKA PEĆINA
Bogovinska pećina je spomenik prirode, zaštićeno prirodno dobro III kategorije.
Udaljena је 12 km od Boljevca, 22 km od naselja Rtanj, 40 km od Sokobanje, 140 km od Niša i 220 km od Beograda.
Jedna је od najlepših i najdužih pećina u Srbiji, a svakako i jedan od najlepših turističkih dragulja opštine Boljevac. Uređenje Bogovinske pećine rađeno је ро projektu speologa profesora dr Radenka Lazarevića.
Pećina je dugačka oko 6.000 metara, a za posetioce je uređeno 540 metara staze, koja je uzdignuta od rečnog korita, čijom dužinom je odrađena i rasveta, što omogućava nesmetan pristup do najlepših dvorana pećine.
Temperatura u pećini je konstantno od 10 – 12 °C. Posebnu draž i interesovanje posetioca u uređenom delu privlače četiri dvorane, koje su veoma lepe i bogate pećinskim nakitima.
„Što se tiče Bogovinske pećine i mogućnosti za posete, od kada sam na mestu direktora Turističke organizacije opštine Boljevac, već četiri godine, obično u oktobru i novembru, zbog podizanja nivoa reke koja protiče kroz samu pećinu, pećina se zatvara za posetioce, jer dolazi do izlivanja vode na pešačku stazu. Međutim, pošto je ove godine nizak vodostaj, pećina je tokom cele godine otvorena – radnim danima od 9 do 14 časova, vikendom od 10 do 15 časova, a poslednji ulaz je u 15 časova. Obavezno je zakazivanje, odnosno kontakt sa vodičem, kako bi posetioci izbegli čekanje ispred pećine i imali bolje iskustvo“, navodi Milojević, direktor TO Boljevac.
Za potrebe turista izrađena je i džepna turistička mapa opštine Boljevac, kako bi se lakše stiglo do željenih lokaliteta.
Na teritoriji Boljevca, kako navode u Turističkoj organizaciji, danas je kategorisano blizu 40 objekata koji pružaju turističke usluge.
Sadržaj je objavljen u okviru projekta “Boljevac – Otkrijte skriveno blago”. Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Boljevac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine Boljevac.