VestiZaječar info

KUGA MALIH PREŽIVARA tema velike međunarodne simulacijske vežbe u Zaječaru

Zarazna bolest kuga malih preživara bila je tema dvodnevne međunarodne simulacijske vežbe održane u Veterinarskom specijalističkom institutu u Zaječaru. Veterinari iz Bugarske i Srbije proveravali su sisteme reagovanja i procedure za kontrolu ove zarazne bolesti ovaca i koza, ukoliko bi se ona pojavila u graničnom području dve države.

Dvodnevnoj međunarodnoj simulacijskoj vežbi u Zaječaru prisustvovao je i u ime Evropske komisije za kontrolu bolesti slinavke i šapa i Svetske organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) doktor veterinarske medicine Goran Filipović.

Prema njegovim rečima kuga malih preživara je opasna zarazna bolest ovaca i koza koja spada u talasaste zaraze i brzo se širi, pričinjavajući velike ekonomske gubitke državi i društvu. Spada u naročito opasne zarazne bolesti životinja i suzbija se po zakonu.

Oboljevaju, od domaćih životinja ovce i koze, ali mogu oboleti i divlji preživari.

Kuga malih preživara do 2018. godine nije bila prisutna na evropskom kontinentu. Tada se javila u Bugarskoj, u Trakijskoj oblasti, ali je vrlo brzo zaustavljena, iskontrolisana. Međutim, u nekoliko poslednjih meseci javile su se velike epidemije u Grčkoj i Rumuniji„, navodi Filipović.

Kako objašnjava, glavni simptomi su visoka temperatura, sekret iz nozdrva i očiju, ispucala sluzokoža usne duplje i nozdrva, otežano disanje i nagla uginuća mladih životinja.

„Ukoliko držaoci stoke posumnjaju da imaju ovu bolest u svom gazdinstvu, u svom stadu, obavezno treba da informišu svog veterinara ili veterinarskog inspektora“, dodaje Filipović.

U okviru vežbe održane u Veterinarskom specijalističkom institutu u Zaječaru simulirani su višestruki slučajevi izbijanja zaraze i posledične aktivacije kriznih planova u obe zemlje, Bugarskoj i Srbiji, formiranje regionalnih i lokalnih stručnih timova, primena mera i angažovanje svih raspoloživih resursa i opreme. Razgovaralo se i o ulozi lokalnih samouprava i ostalih službi u cilju kontrole eventualne epidemije.

Današnja vežba treba da doprinese boljoj organizaciji stručnih službi, veterinarima prvenstveno u svakodnevnom radu na terenu i uočavanju prednosti i mana propisanih procedura.

Ova aktivnost je, inače, omogućila upoznavanje i blisku saradnju lokalnih timova Bugarske i Srbije, što treba da doprinese i efikasnoj saradnji i komunikaciji u budućnosti na rešavanju problema sa zaraznim bolestima životinja, a i šire.

Vežbu su organizovali nadležni državni organi uprave za veterinu obe zemlje – bugarska agencija za bezbednost hrane i Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, uz tehničku podršku Svetske organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) i Evropske komisije za kontrolu bolesti slinavke i šapa, uz učešće Veterinarskog specijalističkog instituta Zaječar i Naučnog instituta za veterinu Beograd.

Važno je znati:

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button