DruštvoVestiZaječar info

Kotlujevac proslavlja Spasovdan: LITIJA I SVETA LITURGIJA POVODOM SLAVE

Srpska pravoslavna crkva i vernici sutra slave jedan od najvećih hrišćanskih praznika, Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan.

Tim povodom, u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg, u zaječarskom naselju Kotlujevac, od 18 sati služena je večernja služba, a nakon toga organizovana je litija u porti hrama.

Sutra, 13. juna, na Spasovdan, Sveta liturgija biće služena od 8 sati.

Spasovdan pada uvek u četvrtak i to šesti po Vaskrsu. Crkva ga praznuje kao Vaznesenje Gospodnje, jedan od 12 velikih praznika i osam Hristovih praznika.

Prema narodnom predanju, tog dana se spasio Bog od rđavih ljudi i otišao – vazneo se – na nebo, a ostala je i priča da je Bog pobegao na nebo od zlih i nevaljalih ljudi.

Veruje se da je ovo veoma srećan dan, kada sve valja započinjati.
Na Spasovdan se ne radi nikakav težak posao, pošto je veliki praznik koji, prema verovanju, može da spasi kuću od nevolje, a decu od bolesti.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Back to top button