DruštvoVestiZaječar info

Inovativni pristupi obrazovanju u zaječarskoj Tehničkoj školi

Tehnička škola u Zaječaru već niz godina radi na inovacijama u obrazovanju i predstavlja primer obrazovne ustanove u kojoj su zastupljeni inovativni pristupi koji motivišu mlade i poboljšavaju učenje. Učenici, ali i nastavnici te škole učesnici su brojnih radionica, programa i projekata, a jedan od njih je i Erazmus plus program koji se realizuje u toj školi. Učenici Tehničke škole, njih 12, i tri nastavnika, imali su priliku ove godine da borave u Portugaliji i usavrše svoja znanja koja će kasnije primenjivati kako u radu, tako i u životu.

Ognjen Nikolić, jedan je od dvanaest učenika koji su 14 dana, u okviru Erazmus plus programa, boravili u Portugaliji. Kako je gostujući na Magnum radiju rekao, to je bilo nezaboravno i veoma značajno iskustvo.

„Prelepo iskustvo, ne samo u smislu edukacije koju smo imali u firmi, u okviru projekta, već i upoznavanje novih kultura, ljudi. Ja sam bio u firmi koja se bavi sređivanjem motora sa unutrašnjim sagorevanjem, pravljenjem pogona za te motore i menjača. Naš zadatak je bio da učimo korišćenje mašina i laserskih uređaja. Sa takvim ozbiljnim mašinama nisam imao priliku da se susretnem kod nas i to je baš značajno iskustvo za mene“, kazao je Ognjen.

Dodaje i da je organizacija u Portugaliji, bila odlična:

„Učenici su bili raspoređeni na adekvatan način u zavisnosti od smera u školi, na primer elektrotehničar računara je bio u servisu računara, IT smer je bio u osnovnim školama gde se deci objašnjavalo bliže o programiranju, elektroničari su bili u pogonu za elektorniku na vozilima, tehničari drumskog saobraćaja bili su u auto servisu, a mi mehatroničari, u firmama za mehatronoku“.

Prema rečima Dragane Božinović, profesorke srpskog jezika i književnosti u Tehničkoj školi, postojali su određeni kriterijumi za izbor učenika koji će otići u Portugaliju. Ceo jedan tim, kazala je ona, bio je uključen u taj proces.

„Prvi je bio da uspeh bude odličan, zatim znanje engleskog jezika, imali smo razne testove kako bi proverili znanje, zatim socijalne, ekonomske prilike, učenici iz siromašnijih porodica su imali prednost, i na kraju, prednost su imali i učenici završnih razreda jer je stručna praksa neka vrsta krune njihovog učenja. Nakon toga, imali smo radionice iz geografije, istorije, učenici su imali prilike da se upoznaju sa geografijom, kulturom Portugalije, imali su razgovore sa psihologom, pedagogom i naravno dodatne časove engleskog jezika“, kazala je Božinović, gostujući u emisiji „Mladi i tačka“.

Uloga nastavnika u Portugaliji, prema njenim rečima, bila je da obilaze učenike na radnim mestima, da na kraju dana popričaju sa njima o tome kako im je prošao dan, koji su bili njihovi radni zadaci, da li su postojali problemi, i ukoliko jesu, da se reše.

„Problema nije bilo, tako da nismo imali šta da rešavamo, jedno prelepo iskustvo i za učenike, i za nas nastavnike, jer smo imali priliku da pričamo sa našim kolegama i razmenimo iskustvo“, istakla je profesorka Božinović.

Ovo je treći put da su učenici zaječarske Tehničke škole bili u Portugaliji na stručnoj praksi.

„Ovo je jedan od projekata koji sprovodimo u okviru Erazmus plus programa koji se 15 godina realizuje u Srbiji. Mi smo aktivno uključeni od 2019. godine. Trudimo se da našim učenicima ponudimo raznorazne mogućnosti gde oni mogu, pored onog što im je obavezno, kroz nastavni plan i program dato da nauče, da pored dodatnih projekata koje realizujemo steknu neka nova znanja i veštine koje će im sutra pomoći kad završe srednju školu, ili da se uključe u svet rada, ili da nastave svoje školovanje na fakultetu“, istakao je Goran Stanković, direktor Tehničke škole u Zaječaru.

On je naglasio da je škola dobila još jedan projekat, ali i da su deo drugih projekata, kao i sekcija koje se uveliko realizuju u školi.

„Mi smo sada za 2024/2025. godinu dobili projekat gde će devetoro naših učenika i dva nastavnika pratioca biti na stručnoj praksi u inostranstvu i paralelno sa tim, mi ove školske godine realizujemo jedan veliki k2 projekat kod koga se dobija jedan intelektualni izlaz, imamo jedan intelektualni proizvod, biće razvijeni neki sofverski alati. Nama sada jedna grupa od petoro učenika i dva nastavnika putuje na Krit gde imaju radionice u okviru tog projekta. Imamo i projekte koji se odnose na razvoj preduzetničkog učenja, kao što je Galaksija kup, gde podstičemo primenu stečenog znanja u rešavanju nekih praktičnih problema, odnosno razvijanju nekih inovacija učenika. Imamo i sekcije koje su vezane za učeničke kompanije, i za sport. Naše koleginice su došle na ideju da naprave jednu sekciju koja se zove „pletko“ gde učenici pletu kape, šalove, ali kada sam ja ušao da vidim šta rade, očekivao sam samo devojčice, međutim video sam dva ili tri momka koji sa svojim drugaricama pletu“, rekao je Stanković.

DIREKTOR TEHNIČKE ŠKOLE ZAJEČAR ČLAN NACIONALNOG TIMA ZA PODRŠKU MOBILNOSTI U SREDNJEM STRUČNOM OBRAZOVANJU

„Ja sam od 2022. godine, pored četvoro mojih koleginica i kolega koji rade u školama, delegiran od strane našeg Ministarstva da budem član Nacionalnog tima za podršku mobilnosti u srednjem stručnom obrazovanju i to je negde po meni priznanje koja je moja škola dobila na osnovu svega onoga što smo mi uradili kroz projekte i kroz naše aktivnosti, u okviru Erazmus plus projekta. I zadatak Nacionalnog tima je da školama, koleginicima i kolegama, pružamo savetodavnu podršku u realizaciji onih projakata koje planiraju u školi“, kazao je Goran Stanković, direktor zaječarske Tehničke škole.

U TEHNIČKOJ ŠKOLI SE PRIMENJUJE SISTEM DUALNOG OBRAZOVANJA

„Mi smo po prvi put prošle godine imali dva učenika na učenju kroz rad. U smeru tehničara mehatronike prijavila se jedna kompanija Fabrika mernih transformatora, ona se akreditovala. Tako smo po prvi put prošle godine imali dva učenika iz trećeg razreda koji su deo nastave imali kroz učenje kroz rad. Ti učenici, koji su sada četvrti razred, nastavljuju pohađanje dualnog brazovanja u FMT-u, a ove godine imamo još jednu kompaniju koja se uključuje u proces dualnog obrazovanja – Fabrika Kablova. Potpisali smo ugovor koji moramo potpisati na početku školske godine, a sada nam sledi izbor tri učenika koji će ove godine ići u Fabriku Kablova i dva učenika koji će ići u FMT“, naveo je Stanković.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button