Novac u budžetu je novac svih građana, te je sasvim logično da građani budu uključeni u proces izrade budžeta. Ove godine i Grad Zaječar uključuje građane u planiranje i kreiranje budžeta kroz program “Odgovorne lokalne finansije i uključivanje građana”, tako da će Zaječarci imati priliku da svojim aktivizmom utiču na razvoj grada i svog okruženja.
Ivana Živić iz Gradske uprave u Zaječaru, članica petočlanog tima zaduženog za uključivanja građana u proces donošenja odluka o trošenju sredstava iz sopstvenog budžeta na teritoriji Grada Zaječara u peridu od 2022. do 2025. godine, podseća da je nakon održanih konsultacija sa građanima, u cilju utvrđivanja određenih smernica na osnovu projеktnih idеja, raspisan javni poziv za učešće građana u rešavanju dela problema lokalnih zajednica, manjih zahvata na uređenju javnih površina, kao i unapređenja položaja osetljivih grupa, naročito osoba sa inavaliditetom, korisnika prava i usluga socijalne zaštite, pripadnika romske populacije i drugih neformalnih grupa.
Građani mogu slati predloge projekata koji će biti urađeni ove godine
Kako bi se građani u okviru neformalnih grupa na adekvatan način uključili u samu Odluku o budžetu, utvrđene su smernice, precizirane javnim pozivom, gde se navodi da se projekti koji se predlažu mogu odnositi isključivo na manje zahvate, kao što je uređenje i opremanje parkova, dečijih igrališta, sportskih terena, drvoreda, šetališta, neuređenih zelenih površina, uređenje prilaza za lica sa invaliditetom, uklanjanje manjih divljih deponija i slično. Projekti koji se predlažu za unapređenje položaja lica iz osetljivih grupa mogu se odnositi i na nabavku neophodne opreme.
Program se, prema rečima Ivane Živić, realizuje u cilju podsticanja građana da aktivno učestvuju u rešavanju problema lokalnih zajednica, unapređenja položaja mladih, kao i pripadnika osetljivih grupa, ali i u cilju razvoja partnerskih odnosa između građana i grada Zaječara u rešavanju dela problema kroz zajedničku realizaciju projekta i omogućavanja građanima da učestvuju u planiranju raspodele dela budžetskih sredstava obezbeđenih kroz naplatu poreza na imovinu. Takođe, među ciljevima je omogućavanje brže realizacije projekata kojima se rešava deo problema za one grupe građana koje su iskazale spremnost na dodatno lično angažovanje i aktivno učestvovanje u realizaciji projekta, ali i podsticanje vrednosti volontiranja i društveno odgovornog ponašanja u lokalnoj zajednici.
„Sve predložene aktivnosti u okviru projekta se moraju sprovoditi na zemljištu koje je u javnoj svojini grada Zaječara, a izuzetno Republike Srbije, uz saglasnost nosioca javne svojine, odnosno korisnika zemljišta“, navodi Ivana Živić, dok se projekti namenjeni unapređenju položaja lica iz osetljivih grupa mogu realizovati i u javnim objektima čiji su korisnici lica iz osetljivih grupa.
Pravo učestvovanja na javnom pozivu imaju neformalne grupe građana sa teritorije grada Zaječara okupljene oko podnete inicijative – projekta. Jedini uslov je da potpisnici, odnosno pokretači inicijative, imaju izmirene poreske obaveze po osnovu poreza na imovinu.
„Osam potpisa je potrebno za selo, deset za grad i pet za realizaciju projekata osoba sa invaliditetom, osoba romske nacionalnosti i korisnike novčane socijalne pomoći“, kaže Ivana Živić.
Potvrdu o izmirenim obavezama po osnovu poreza na imovinu ne podnose građani, već ih pribavlja Gradska uprava.
Projekte uređenja javnih površina Grad Zaječar finansira sa maksimalno 90 odsto opravdanih troškova projekta, dok iznos od minimalno 10 odsto opravdanih troškova projekta obezbeđuje podnosilac projekta, odnosno grupa građana iz sopstvenih sredstava, i to volonterskim radom ili kroz nefinansijsku podršku lokalnih privrednika.
Projekte za unapređenje položaja lica pripadnika osetljivih grupa Grad može da finansira i sa 100 odsto opravdanih troškova projekta.
Za finansiranje projekata koji su u interesu osetljivih grupa (osobe romske nacionalne pripadnosti, osobe sa invaliditetom i korisnici novčane socijalne pomoći), biće određeno minimalno 20 odsto sredstava.
„Grupa građana može predložiti više predloga projekata ali samo jedan može biti odabran za sufinansiranje“, navodi Ivana Živić.
Nakon prikupljanja predloga biće izvršena analiza izvodljivosti projekta i razmotriće se da li predložene aktivnosti u nadležnosti lokalne samouprave i da li se mogu realizovati u jednoj kalendarskoj godini.
„Svi predloženi projekti koji ispunjavaju konkursne uslove biće rangirani.
Ukoliko bude predloženo više projekata sa teritorije jedne mesne zajednice, a ispunjavaju uslove predviđene Javnim pozivom, Grad će finansirati projekte uzimajući u obzir prvo kriterijum da sve mesne zajednice budu ravnomerno zastupljene“, navodi se u tekstu.
Finansiranje projekta
Projekat se finansira sa ukupno 1,65 miliona dinara (sa PDV-om). Odlukom o budžetu grada Zaječara za 2023. godinu, u okviru posebne budžetske linije, projekat „Odgovorne lokalne finansije i učešće građana“ grad Zaječar opredelio je sredstva za ovu namenu u visini od milion dinara, obezbeđena kroz naplatu poreza na imovinu, a sredstva u iznosu od 650 hiljada dinara za ove namene, obezbeđena su kao podrška Programa „Opštinski ekonomski razvoj u Istočnoj Srbiji, faza III – Odgovorne lokalne finansije i učešće građana“ koji finansira švajcarska vlada, a sprovodi Helvetas Swiss intercoperation.
Kako prijaviti projekat
Neformalna grupa građana od dokumentacije dostavlja popunjen formular za prijavu predloga projekta sa Listom potrebnog broja punoletnih građana potpisnika, odnosno inicijatora projekta, koji se može preuzeti OVDE.
Obrazac za budžet projekta može se preuzeti OVDE.
Prijave se predaju putem pošte (preporučeno) na adresu: Grad Zaječar, Gradska uprava Kancelarija za lokalno ekonomski razvoj, Trg Oslobođenja br. 1, sa naznakom „Javni poziv – Odgovorne lokalne finansije i učešće građana“ u zatvorenoj koverti, sa napomenom na prednjoj strani:
„Ne otvarati pre sastanka komisije“. Na zadnjoj strani zatvorene koverte obavezno je navesti naziv projekta i ime i prezime osobe za kontakt.
Konkurs traje do 30. juna ove godine, a dodatne infomacije u vezi sa učestvovanjem na Konkursu mogu se dobiti OVDE.
Medijski sadržaj je objavljen u okviru programa „Za otvoreno društvo, otvoreno o budžetu“, koji se realizuje u okviru projekta „Odgovorne lokalne finansije i uključivanje građana – MED“, koji sprovodi „Helvetas Swiss Intercooperation“, a finansira Vlada Švajcarske.