Slovenačka kulturna zajednica „Ivan Cankar“ iz Zaječara juče je u Radul begovom konaku organizovala muzičko poetsko veče.

Uz klavirsku pratnju, nešto mlađi polaznici škole slovenačkog jezika, ali i oni stariji recitovali su pesme iz dvojezične zbirke poezije „Feniksov skok“.
Predsednik Slovenačke kulturne zajednice „Ivan Cankar“ Jozef Šuštar kaže da ovo društvo ima mnoštvo aktivnosti u toku godine, i da su ova okupljanja već postala tradicionalna.

“ Mi se uvek pred kraj godine okupljamo, večearas uživamo u književno-muzičkoj večeri. Uz klavirsku pratnju tu su recitacije naših članova i prijatelja, članova Slovenačke zajednice iz Bora, Leskovca“, rekao je Šuštar.
Na pitanje kako funkcioniše Slovenačka kulturna zajednica „Ivan Cankar“ iz Zaječara, Šuštar kaže da situacija nije sjajna, ali da uprkos problemima opstaju.
„U zadnje vreme teško opstajemo, nemamo svoju prostoriju za rad, ali tu je OŠ „Desanka Makismović“ u Zaječaru, gde držimo časove slovenačkog jezika za sve one koji žele da pohađaju ovaj tečaj“, priča Šuštar.

Miroslav Piljušić , predsednik Saveza Slovenaca Srbije kaže da je ovo veče jednim delo posvećeno i članu Slovenačkog društva, Dragani Živković Maci, koja je nedavno preminula.
„Maca je bila divan čovek sa dečijom dušom, i mi ovo veče posvećujemo i njoj, recitujemo njene pesme, među kojima su „Feniksov skok“, „Ajnštajnova slika“ i „Šahovska tabla“.
Svake godine imamo slična dešavanja, muzičko poetske kabaree, gde se uz muziku recituje poezija. Do sada smo izdali pet knjiga, a za narednu godinu planiramo izdavanje dve zbirke pesama koje će biti dvojezične“, rekao je Piljušić.

Slovenačka kulturna zajednica „Ivan Cankar“ iz Zaječara broji oko 200 članova.
__________________________
Projekat „Ritam grada“ sufinansiran je sredstvima iz budžeta lokalne samouprave Grada Zaječara.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
