U okviru pratećeg programa 33. Festivala „Dani Zorana Radmilovića“ u Pozorišnom muzeju je započet ciklus „Čuvari srpske kulture i tradicije“. Zaječarci su imali priliku da se upoznaju sa misijom Željka Popovića, predsednika Društva grčko-srpskog prijateljstva na Krfu.
Ovo Društvo se zalaže za očuvanje veza i prijateljstva između dva naroda nastalih tokom Prvog svetskog rata ali nastoji i da to prijateljstvo prenese na buduća pokolenja. Takođe, svojom svetom dužnošću smatra očuvanje starih i podizanje novih memorijalnih obeležja na Krfu kao i čuvanje sećanja na boravak naše vojske i izbeglog naroda na ovom ostrvu.
O Popoviću, istoriji i važnosti očuvanja srpsko-grčkih veza i prijateljstva, govorio je istaknuti srpski istoričar prof. dr Miloš Ković.
„Često mi se čini da ovaj svet počiva na ljudima koji prosto rade svoj posao najbolje što umeju, bez obzira na platu, kao što je Željko Popović. On i drugi ljudi iz Društva grčko-srpskog prijateljstva brinu o ostrvu Vido, ne samo da bude čisto nego i da ga sačuvaju od izgradnje hotela i poplave turista koje istorija ne zanima, ni spomen na stradale Srbe. Pošto smo prijatelji, trudim se da ga ne hvalim previše ali moram da kažem, u najkraćem, da sve što oni rade zapravo rade za spasenje naših duša, odnosno naših predaka“, rekao je pored ostalog Ković.
Željko Popović objasnio je da se Društvo grčko-srpskog prijteljstva na Krfu, između ostalog, bavi i projektima. Organizuje književne večeri i tribine na temu Prvog svetskog rata, koncerte, sportske aktivnosti, a u saradnji sa Udruženjem „Sveti Srb i ja“ realizuje projekat obrazovnog kampa gde se deca iz Srbije i Grčke upoznaju sa zajedničkom istorijom.
U sklopu Društva postoji „Srpska radnja Krf“, u kojoj se mogi naći relevantne knjige vezane za ostrvo, Prvi svetski rat i boravak Srpske vojske na Krfu.
Direktor zaječarskog teatra Vladimir Đuričić je, uručujući Popoviću „Plaketu za izuzetan doprinos kulturi i tradiciji srpskog naroda“, između ostalog je rekao:
„Mi gospodinu Željku Popoviću, u ime slavnih predaka, zahvaljujemo na svemu što radi. Hvala mu što ja sa gradonačelnikom Krfa sprečio da se na ostrvu Vido izgrade hoteli, postave ležaljke i slično. Da je samo to uradio, a uradio je mnogo više, zaslužio bi večnu zahvalnost svih nas“.
Na ove reči Popović je skromno odgovorio:
„Mi samo radimo ono što nam je dužnost i što treba svako od nas da radi – čuvamo svoje svetinje“.
Ovom prilikom promovisana je i knjiga Željka Popovića „Krf ostrvo vaskrsenja“ za koju prof. dr Miloš Ković kaže da je, za sada, najpotpuniji prikaz boravka Srba na Krfu u Prvom svetskom ratu. Predstavljen je i roman višestruko nagrađivanog i prevođenog dramskog i proznog grčkog pisca Kostosa Asimakopulosa pod nazivom „Oni koji nisu otišli“.