Nakon nešto više od pola veka postojanja i funkcionisanja Dеčijеg odеljеnja zajеčarskog Zdravstvеnog cеntra, danas su započeti radovi na njegovoj rеkonstrukciji. Početak radova, zajedno sa gradonačelnikom Zaječara Boškom Ničićem, obišao je ministar za javna ulaganja Marko Blagojеvić. Vrednost prve faze radova je blizu 400 miliona dinara
KO ČEKA, TAJ I DOČEKA. Radovi na rekonstrukciji Dečijeg odeljenja zaječarskog Zdravstvenog centra, danas su konačno započeti. Zgrada koja se godinama nalazi u jako lošem stanju, a gde su najmlađi stanovnici Zaječara dobijali medicinsku pomoć, dobiće novi izgled i omogućiti bolje uslove.
Početak radova obišao je ministar za ulaganja Marko Blagojević. On je prilikom posete istakao da je zdravstvo od ključnih prioriteta Vlade Republike Srbije, ali da je stanjem u Zaječaru zatečen.
„Koliko sam zatečen i tužan stanjem kojim sam ovde video, toliko sam srećan što se u Zaječaru bar to nikada neće ponoviti. Počeli su radovi na rekonstrukciji ovog objekta, u roku od godinu dana koliko bi ovi radovi trebalo da traju, ovaj objekat bi trebalo da bude kompletno rekonstruisan i da dobije novi aneks u kojem će biti smešten Dečiji dispanzer koji će biti izmešten i postaće deo Dečijeg odeljenja u Zaječaru. Za 51 godinu koliko postoji ovaj obejekat, niko tako nije ništa uradio, sada radimo kompletnu rekonstrukciju koja podrazumeva bitno unapređenje komfora i korisnika i zaposlenih. Ovde će biti veći broj kreveta i korisnici i pacijenti će boraviti u boljim uslovima. Svaka soba će imati svoj toalet“, rekao je Blagojević.
On je napomenuo da će radovi obuhvatiti i energetsku efikasnost objekta.
„To znači da će biti potrebno manje toplotne energije da bi objekat bio zagrejan. Na krovu će biti ugrađeni solarni paneli koji će biti korišćeni za zagrevanje vode, što znači da će ovaj objekat, nakon okončanja radova, biti jeftiniji za održavanje. Imaćemo i najveće standarde kada je u pitanju bezbednost, biće ugrađeni najmoderniji protivpožarni sistemi. Time ćemo pokazati kako jedno zdravstvo treba da izgleda u 21. veku“, dodao je Blagojević.
Prvi čovek grada Zaječara Boško Ničić, rekao je da će umesto dosadašnjih 2.150 kvadrata, koliko sada ima taj objekat, biti sagrađeno još 850 kvadrata.
„Biće oko 3.000 kvadrata jer će biti dograđen depadans Dečijeg dispanzera. Očekujemo u da u doglednom trenutku i ministarstvo i predsednik, i Vlada odluče da uđemo i u drugu fazu koja podrazumeva drugu A fazu i drugu B fazu. Druga A faza je da mi moramo da sagradimo zgradu koja će biti korišćena kao Gerontološki centar, ali dok se realizuje kompletna druga faza, ta zgrada će se koristiti za izmeštanje odeljenja koja se budu rekonstruisala. Gerontološki centar će se nalaziti na 9.000 kvadrata. Ovde će se izgraditi i hiruška sala za dečiju hirurgiju, čiji će smeštajni kapacitet biti povećan za 50 ili 70 odsto“, kazao je Ničić.
Prema rečima čelnih ljudi zaječarskog Zdravstvenog centra, ovaj projekat je počeo 2017. godine, a administrativna procedura zadala je velike poteškoće.
„Odeljenje Dečije hirurgije je već izmešteno u deo internog, odnosno infektivnog odeljenja, koje ima sve uslove“, kaže Miroslav Stojanović, direktor ZC Zaječar.
Za potrebe dečije hirurgije, nakon rekonstrukcije, biće postavljeno, prema njegovim rečima, 11 kreveta.
„Na Dečijoj hirurgiji će biti operaciona sala, sa šok sobom i sterilni deo operacionog bloka. Ovaj projekat je počeo 2017. godine i samo predstavnici iz lokalne samouprave znaju koliko smo muka imali da dobijemo sve neophodne dozvole, da upišemo objekte koji nisu bili upisani. Jedna mukotrpna administrativna borba je bila dok smo došli do ovog dela sada“, dodao je Stojanović.
„Ovim aneksom poboljšaće se kvalitet pružanja zdravstvene zaštite za 9.000 hiljada dece iz Zaječara i stvoriće se bolji uslovi rada za naše zaposlene“, rekla je Bojana Radojević, direktorka Doma zdravlja.
Kako se čulo prilikom početka radova, Zdravstveni centar Zaječar će u okviru projekta raditi na nabavci magnetna rezonanca i spect-ct-a, umesto gama kamere, koja je u kvaru.