ČETIRI DECENIJE RADA UMETNIČKOG DIREKTORA PERISLAVA DUCIĆA
Centar za nematerijalno kulturno nasleđe ,,Koreni“ iz Zaječara baštini višedecenijsku tradiciju nekadašnjeg folklornog ansambla Doma omladine Zaječar i ove godine beleži svoju 48. umetničku sezonu.
Ove godine obeležava se 48 godina postojanja folklornog ansambla, a u ovoj godini Perislav Ducić, umetnički direktor CNKN ,,Koreni“, koji je i član predsedništva kulturno – umetničkih društava Srbije, obeležava 40 godina folklornog rada, počev od 1984. godine februara meseca kada je po odluci uprave tadašnjeg Doma omladine postao umetnički rukovodilac folklornog ansambla Doma omladine. Kroz dugogodišnji rad u folkloru prošlo je na hiljade mladih ljudi, delio je sa njima i deo njihovog životnog puta. Za sav ovaj period zabeleženi su brojni uspesi, brojne nagrade i priznanja su stigla sa mnogih festivala što samo predstavlja potvrdu ozbiljnog pristupa ovom poslu.
Folklorni ansambl Doma omladine nastao je krajem 1976. godine, a prve koncertne aktivnosti bile su 1977. godine. Formiran je na ideju tadašnjeg upravnika Doma omladine Koste Kostadinovića Čauša, a prvi umetnički rukovodilac ansambla bio je tadašnji profesor i direktor Ekonomske škole u to vreme Rodoljub Milić. Nakon njega je došao umetnički rukovodilac Ćirić iz Bora. Sticajem okolnosti Perislav je 1984. godine imenovan za umetničkog rukovodioca.
„Tadašnji ansambl je nastao kao potreba grada da podstakne i tu aktivnost budući da tada na nivou grada nije bilo folklornih društava. Na inicijativu ondašnje Opštinske konferencije mladih i Doma omladine Zaječar oformljen je taj ansambl“, podsetio je Ducić.
Ansambl je ubrzo omasovljen pa je krajem 1984. godine bilo i prvog gostovanja u Švajcarskoj, u Cirihu. Već je postojala saradnja sa Tržičem iz Slovenije, sa Kutinom iz Hrvatske, sa tadašnjim bratskim gradovima. Tada je započela i saradnja sa vrhunskim koreografima tadašnje Jugoslavije, a među prvima je bio dr Ivan Ivančan, a kasnije je usledila saradnja sa Desankom Đorđević i sa mnogim drugim koreografima sa kojima je ostavljen trag u ansamblu, a dobar deo tih koreografija i dan danas ,,Koreni“ neguju i drže na repertoaru, budući da su one obeležile jedan period, ne samo zaječarskog ansambla nego i jugoslovenski folklora.
„Nastojimo da tražimo neke nove puteve u razvoju folklorne umetnosti. Moja razmišljanja idu ka tome da u scensku primenu narodnih igara treba integrisati i druge aspekte kao što su mogućnosti pozorišne umetnosti kroz neke multimedijalne načine prezentacije folklora koji bi tu umetnost približio današnjem gledaocu, mladima, deci, i na tome puno radimo. Istovremeno puno radimo i na implementaciji tradicionalnih instrumenata u narodne orkestre i u muzičkoj interpretaciji. U poslednjih 70 godina naši orkestri su u maloj meri koristili tradicionalne instrumente u muzičkoj interpretaciji srpskog folklora i srpske tradicije. A muzička tradicija Srbije obiluje brojnim instrumentima koji su tradicionalni, počev od duvačkih instrumenata, kao što su frula, duduk, kaval, gajde…Nastojimo da to promovišemo jer imamo čime da se pohvalimo“, kazao je Ducić.
Inače, neki od ovih elemenata su i stavljeni na listu elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, kao što je sviranje na gajdama, na kavalu. Kolo je stavljeno i na svetsku listu nematerijalnog kulturnog nasleđa. Ducić je tokom svog rada dosta boravio na terenu pa poseduje i jako bogatu arhivu muzičkih i video zapisa sa elementima tradicije koja više ne postoji i koja je sa tim generacijama otišla.
,,Koreni“ sada imaju oko 150 članova podeljenih u devet grupa, od predškolskog uzrasta pa na dalje. Po Ducićevim rečima ova godina je bila jedna od uspešnijih.
„Na planu negovanja i sačuvanja nematerijalnog kulturnog nasleđa, pre svega istočne Srbije, proširili smo svoju delatnost još prošle godine kroz organizaciju projekta „Ukus tradicije“ nematerijalnog kulturnog nasleđa za održivi turizam, u saradnji sa partnerima iz bugarskog Vidina. Ove godine smo drugi put organizovali ovu manifestaciju u Grljanu 23. juna. Učešće na ovoj manifestaciji uzeo je veliki broj učesnika, kako iz Srbije, sa područja Zaječara i okoline, tako i iz susedne Bugarske, na planu promocije tradicionalne kuhinje kao jednog od turističkih resursa kojim ovo prekogranično područje može da se pohvali. Taj smo program realizovali uz blagoslov i u saradnji sa hramom Svete Trojice u Grljanu. Od ostalih aktivnosti valja napomenuti da smo, u saradnji sa našim višegodišnjim prijateljima iz Bugarske, Rumunije i drugih zemalja realizovali učešće u Vidinu, Turn Severinu, Berkovici u Bugarskoj…Ono što posebno izdvajamo je gostovanje i učešće omladinskog ansambla na velikom međunarodnom festivalu na Sardiniji ove godine, koji je trajao 10 dana. Festival je održan od 24. jula do 3. avgusta ove godine u Kaljariju. Pošto se u to vreme festivali na celoj Sardiniji mi smo se predstavili na više mesta. Festival nije takmičarskog karaktera ali mi se čini da smo ostavili dobar utisak jer smo dobili brojne pozive za učešće na nekim drugim festivalima od strane grupa koje su tamo učestvovale. Nedavno smo se vratili sa putovanja u Novi Sad gde smo vodili dečije ansamble, od 15. do 17. novembra. Bili smo gosti folklornog ansambla Vila iz Novog Sada. Naši najmlađi članovi su zadovoljni i jako motivisani za buduće koncerte i umetnička ostvarenja“, rekao nam je Ducić.
Nakon ovog gostovanja usledio je završni koncert svih ansambala koji je održan 15. septembra u sali zaječarskog pozorišta, što je tradicionalni koncert koji ,,Koreni“ svake godine priređuju. Nakon toga usledio je upis novih članova. ,,Koreni“ su dobili u ovoj godini još 50 novih članova.
„Ušli smo u novu sezonu i svi pogoni rade punom parom. U ,,Korenima“ radi sada devet grupa, a radi se svaki dan sem subote, po tri probe dnevno. Od novoprimljenih članova ove godine ima dosta talentovanih i oni brzo napreduju. Do kraja godine planiramo još nekoliko nastupa u saradnji sa kulturno-umetničkim društvima iz Bora i Kladova. Imaćemo nekoliko zajedničkih koncerata, a jedan će biti i u Zaječaru. Napredujemo a sve je rezultat našeg pristupa radu. Nastojimo da kroz jedan akademski pristup u radu sa svim uzrastima, sem onog što smatramo stručnim radom, našim najmlađim članovima pružimo i jedan akademski pristup u pedagoškom smislu. Najveći deo naših članova nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja u Zaječaru veoma uspešno nastavlja obrazovanje na univerzitetima u većim centrima, dobri su studenti i većina njih nastavlja da se bavi ovom umetnošću, imamo naše članove u ansamblu Vila u Novom Sadu, u Krsmanoviću i Loli u Begradu, u KUD ORO u Nišu i u drugim centrima“, ističe Ducić.
Nedavna izjava ministra Selakovića budi nadu u bolje sutra, da će u novom zakonu o kulturi posebna pažnja biti posvećena kulturno-umetničkim društvima pa će u tom smislu i položaj samih društava biti unapređen.
UPOZNAJTE ČLANOVE ,,KORENA“
Milan Ducić, sin Perislava Ducića, rođen je 1999. godine u Zaječaru. Osnovne akademske studije završio je u Plovdivu na smeru izvođaštva na kavalu. Trenutno je student master studija na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, na smeru Etnomuzikologija.
Folklorno-scenskom umetnošću bavi se od svoje 8 godine kao igrač u Folklornom ansamblu Centra za kulturu grada Zaječara, a od svoje 12 godine i kao izvođač na tradicionalnim instrumentima. Pored brojnih saradnji sa ansamblima, orkestrima i medijskim kućama, član je Narodnog orkestra našeg Nacionalnog ansambla KOLO i Narodnog orkestra Akademskog kulturno-umetničkog društva „Ivo Lola Ribar“.