STRUČNJACI IZ BROJNIH NAUČNIH OBLASTI PREDSTAVILI SVOJE RADOVE
Istorijski arhiv ,,Timočka krajina” Zaječar organizovao je naučno-stručni skup pod nazivom Istorija medicine, farmacije, veterine i narodna zdravstvena kultura. Kao i tokom proteklih godina, i na ovogodišnjem skupu, 15. po redu, stručnjaci iz brojnih naučnih oblasti rasvetlili su veliki broj tema koje se tiču istorije zdravlja na našim prostorima. Cilj skupa je da se sprovede naučna rasprava o istoriji medicine koja obuhvata prošlost Timočke krajine, ali i širu teritoriju Srbije, jer se smatra da istorija medicine, farmacije, veterine i narodna zdravstvena kultura naše zemlje još nije dovoljno istražena. Nakon otvaranja, javnosti je predstavljen zbornik radova sa 14. prošlogodišnjeg naučno – stručnog skupa gde su predstavljeni radovi istraživača iz Bugarske i Slovenije, Beograda, Niša, Novog Sada, Leskovca, Negotina, Zaječara.
Prisutne je pozdravio direktor zaječarskog arhiva Velibor Todorov.
-Radujemo se što ove godine imamo veći broj prijavljenih radova, kao i neke nove autore, što znači da se za ovaj skup čuje u Srbiji. Značajan je i ovaj zbornik koji će ostaviti u istoriji zabeleženo da se određeni broj autora interesuje za istoriju medicine, farmacije, veterinu i zdravstvenu kulturu. Ove godine je i jubilej jer je 15. skup. Želim vam danas uspešan rad, prijatan boravak u Istorijskom arhivu i u našem gradu, istakao je Todorov.
Skup je otvorila dr Vera Najdanović Mandić, članica Podružnice Srpskog lekarskog društva Zaječar.
Ovom prilikom promovisan je Zbornik sa prethodnog skupa i prezentovani radovi kojih je prijavljeno 26, ali ih je prezentovano 20-ak.
-Skup je značajan jer nakon završetka izlaze zbornici koji su pristupačni svima, a iz kojih može da se nauči dosta toga. Danas ovde prisustvuju eminentni stručnjaci, doktori medicine, specijalisti, arhivisti iz Vranja, Leskovca, Zaječara, iz muzeja iz Niša i Zaječara i drugi koji izlažu svoje radove. Tema je, kao što kaže i naziv skupa, istorija medicine, farmacije, veterine i narodna zdravstvena kultura, tačnije ličnosti, događaji, bolesti i drugo, rekao je Agim Januzi, arhivski savetnik i tehnički urednik skupa koji je i najzaslužniji za organizaciju ovog događaja.
Teme su bile: Institucije, događaji, ličnosti od značaja za istoriju medicine, farmacije, veterine i narodna zdravstvena kultura, Institucije od značaja za istoriju medicine, farmacije i veterine, Događaji od značaja za istoriju medicine, farmacije i veterine, Ličnosti od značaja za istoriju medicine, farmacije i veterine, Narodna zdravstvena kultura (etnomedicina, zdravlje u narodnom životu i svakodnevici), Epidemije zaraznih bolesti i hronične masovne nezarazne bolesti Timočke Krajine, Srbije i Balkana, Uloga i značaj zdravstvene službe i zdravstvenih radnika u suzbijanju epidemija i hroničnih masovnih nezaraznih bolesti, Odgovor zajednice, porodice i pojedinca na pojavu epidemija zaraznih bolesti i hroničnih masovnih nezaraznih bolesti…