Obuke za unapređenje sistema besplatne pravne pomoći „Unapređenje postupka o zahtevu za odobravanje besplatne pravne pomoći“ i „Unapređenje planiranja i budžetiranja finansijskih sredstava za besplatnu pravnu pomoć“ kojima su prisustvovali diplomirani pravnici zaposleni u jedinicama lokalne samouprave kao i ovlašćena lica za odlučivanje o zahtevu za odobravanje besplatne pravne pomoći, održane su danas u Kruševcu.
Obukama u Kruševcu prisustvovali su zaposleni u upravi više opština i gradova Srbije: iz Kruševca, Niša, Vladičinog Hana, Malog Iđoša, Tutina, Kuršumlije, Ivanjice, Čačka, Ćićevca, Svrljiga, Rekovca, Ražnja, Zaječara, Lapova, Brusa, Negotina, Merošine, Kosjerića, Blaca i Raške.
Istovremeno javnosti je predstavljena i kampanja za promociju mehanizma besplatne pravne pomoći pod sloganom „Imaš pravo!“, čiji je cilj podizanje svesti javnosti o postojanju sistema besplatne pravne pomoći i mogućnostima koje im pruža.
Naime, Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći donet je 2019. godine sa ciljem da se svakom licu omogući pristup pravdi i pravna zaštita, pogotovu za najugroženije građane. Iako je sistem uspostavljen krajem 2019. godine, još uvek postoje brojne slabosti u primeni zakona i slaba informisanost građana o postojanju prava na besplatnu pravnu pomoć. Jedinice lokalne samouprave su osnovni činilac sistema besplatne pravne pomoći u RS, koje pružaju pravnu pomoć i podršku i odlučuju o dodeli besplatnog advokata, javnog beležnika ili posrednika.
Obuke bi trebalo da doprinesu da se sistem besplatne pravne pomoći unapredi kako bi građani lakše ostvarili svoje pravo.
Terenske obuke koje se u sklopu projektne podrške realizuju u 10 odabranih jedinica lokalne samouprave, posebno su značajne za podizanje kapaciteta novih službi besplatne pravne pomoći.
Obuke su podržane od strane Ministarstva pravde i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
Obuku sprovodi multi-donatorski projekat „Podrška jačanju vladavine prava u Republici Srbiji“ (EU ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE I ZA OSNOVNA PRAVA), finansiran od strane EU i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), za čiju implementaciju je zadužen Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), uz podršku predstavnika Komiteta pravnika za ljudska prava Jukom.