DruštvoVestiZaječar info

U devet dana u Srbiji ubijene četiri žene

Mediji su od 21. marta do danas izvestili o ubistvu četiri žene, a bilo je i nekoliko pokušaja ubistva, poručuje Udruženje građanki Femplatz i više od 60 organizacija, mreža i pojedinki.

One zajednički zahtevaju hitnu reakciju i sprečavanje femicida u Srbiji, državi u kojoj nadležni organi ne koriste zakonska prava da preventivno reaguju i zaštite ugrožene žene, a stopa osude nasilnika je niska.

Prekjuče je u Zaječaru ženu ubio komšija nakon nekoliko godina konstantnog maltretiranja, koje je više puta prijavila nadležnima.

Žena iz Vranja preminula je u bolnici nakon što je suprug izbo nožem, a dve žene iz Beograda i Smederevske Palanke ubili su sinovi.  

U istom periodu, mediji su izvestili o najmanje sedam pokušaja femicida i nasilja prema ženama, navodi se u saopštenju.  

„Dok se sve ovo dešava, institucije nadležne za sprečavanje i borbu protiv nasilja prema ženama ne reaguju, niti se obraćaju uznemirenoj javnosti. Posebno je zabrinjavajuće što u navedenim slučajevima, i nakon prijave nasilja, nadležne institucije nisu obezbedile zaštitu i bezbednost ovih žena. Veliki broj ubistava žena nije sprečen zbog izostanka blagovremene i efikasne reakcije institucija sistema, od neblagovremenog reagovanja na prijave nasilja, preko umanjivanja opasnosti i nesagledavanja rizika od ugrožavanja bezbednosti žrtve“, poručuju Femplatz, partnerske organizacije i pojedinke. 

Srbija i dalje nema zvaničnu statistiku o broju ubijenih žena. U kombinaciji sa izostankom delotvorne prevencije femicida, kao najekstremnije manifestacije nasilja, svakog dana šalje se poruka ženama da su njihovi životi manje vredni.

„Zahtevamo od institucija nadležnih za sprečavanje i zaštitu žena od nasilja da hitno reaguju na poslednje slučajeve femicida, istraže i objasne javnosti eventualne propuste i izostanak efikasne reakcije na prethodne prijave nasilja i navedu precizne korake za dalje sprečavanje femicida. Obaveze, standardi i planovi za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja prema ženama i sprečavanje femicida postoje, ali je potrebna delotvorna akcija, a ne deklarativno opredeljenje. Skoro svaki femicid je mogao biti sprečen. I svaka institucija ima odgovornost i obavezu da radi na sprečavanju femicida“, zaključuje se u saopštenju Femplatz, više od partnerskih organizacija i pojedinki.

Prijavite nasilje: 

Nasilje, bez obzira na oblik, možete da prijavite direktno policiji (192 ili 0800-100-600), Centru za socijalni rad u vašem mestu (za Zaječar 019/420-280) ili Osnovnom javnom tužilaštvu, pisanim putem, telefonom, mejlom ili lično. To može da učini i neko umesto vas. 

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button