Golub Lalić iz Lubnice, inženjer mašinstva, nekada prvak Jugoslavije i najbolji sportista regiona, danas stočar i rekreativac u obaranju ruke i dalje niže uspehe. Sa nedavno održanog međunarodnog turnira u obaranju ruke u Šapcu, doneo je više medalja u konkurenciji takmičara preko 40 godina – leva ruka – srebrna medalja, desna ruka-srebrna medalja, invalidi – leva ruka zlatna medalja, desna ruka-zlatna medalja, za organizaciju zasluge u sportu – dve zlatne medalje, diploma za najstarijeg učesnika turnira.
Konkurencija je bila velika, sa preko sto učesnika, jer su pored Srbije učešće uzeli i takmičaru iz još tri zemlje, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Snage su odmeravali juniori, žene, veterani, osobe sa invalididtetom, kao i seniori.
Ljubav prema sportu u kom se odmerava snaga nije izbledela pa se Golub i dalje bavi njime, ali sada samo rekreativno. A kako je sve počelo?
-Dizanjem tegova i disciplinama snage počeo sam da se bavim sredinom sedamdesetih kao student mašinstva u Nišu. Po završetku studija, uz rad u Boru i Knjaževcu, nastavio sam intenzivnije da se bavim onim što najviše volim. 1983. godine postajem aktivan član sekcije za discipline snage pri DFVR „Partizan“, a sa osnivanjem Kluba za atletsku gimnastiku, postajem i jedan od najaktivnijih članova, kaže Lalić.
Davne 1991. godine postigao je sjajan rezultat na prvenstvu Jugoslavije u disciplinama snage, kada je, u svojoj kategoriji, podigao 500 kilograma, i u konkurenciji pedesetak takmičara iz cele zemlje, osvojio ubedljivo prvo mesto i okitio se zlatom. Iste godine, u 29. akciji lista „Timok“, Golub je proglašen sportistom godine u regionu.
Ali, život ga nije mazio pa je spletom okolnosti ostao sam, a bavljenje omiljenim sportom bilo je tada u drugom planu. Danas, on živi na selu i bavi se ovčarstvom. Golub se danas rekreativno bavi sportom, ali u disciplini obaranja ruku. I sa svakog takmičenja i pored brojnih obaveza donese pregrš medalja.
-Ubacio sam i električnog pastira, da iskoristim vreme i treniram, jer je sve teško uskladiti. Sa druge strane nemam sparing partnera i to je ogroman hendikep. Na selu je taj problem teško rešiti, zato ja pokušavam imitiranje preko sprava. Neki se pripremaju u daleko boljim uslovima. Ja se trudim da prilagodim trening svojim uslovima. Ovo je vrlo zanimljiv sport. A još me drži ljubav prema sportu i fizičkoj aktivnosti, dodaje Golub.
Kad je bio mlađi Golub je dizao tegove, a sportskim obaranjem ruke aktivno se bavi sedam godina. Penzija ga čeka, naredne godine, a kako kaže ovim sportom će se baviti dok ga zdravlje bude služilo.
-Ovo je sport koji se jako brzo širi, skoro među celokupnom populacijom. Državno prvenstvo u Srbiji održano je pre desetak godina i sada je ovaj sport sve popularniji. Prošle godine održano je samo jedno takmičenje zbog ove situacije sa Korona virusom. Ali je sada sve krenulo. Ja sam na ovom turniru u Šapcu učestvovao u dve kategorije, među veteranima sa ljudima koji imaju preko 40 godina starosti. Imam 64 godine i tu sam ubedljivo najstariji. I levom i desnom rukom sam osvojio srebrnu medalju. Računao sam desnom rukom na zlato, ali mi je izmaklo. Kući imam dosta posla pa se valjda dobro ne spremim. Malo sve žrtvujem zbog kućnih poslova, pođem nenaspavan, brinem kome ću ostaviti stado ovaca. Ipak, među osobama sa invalididtetom sam osvojio dve zlatne medalje, i levom i desnom rukom. Ovo je jedan od najbezbednijih sportova omiljen među studentima i među ženskom omladinom pa se zato i munjevitom brzinom širi, ističe Golub.
U ovoj godini predstoje i međunarodna takmičenja, a kada će početi sve će zavisiti od toga kako je odvija situacija sa pandemijom Korona virusa.
Sportsko obaranje ruke u svetu ima tradiciju od oko pola veka, a kod nas je krenula ekspanzija pre 10 godina. Nedavno je Srpska unija za obaranje ruke postala član Svetske federacije IFA. Sledeći korak je sastavljanje reprezentacije Srbije i učestvovanje na Evropskom prvenstvu. A po Golubovim rečima, selektor reprezentacije računa na njega.
Ovaj sport po prvi put ide i na olimpijske igre, sada za invalide, a kasnije će ići u redovan oimpijski program.