Stručni sastanak Udruženja maksilofacijalnih hirurga Srbije održan je minulog vikenda u Zaječaru. Tom prilikom, zbog isteka mandata prethodnom, izabrano je novo rukovodstvo, održana su četiri stručna tematska predavanja, bilo je reči o stanju u toj oblasti medicine, aktuelnim problemima, kao i mogućim rešenjima kako bi ova veoma značajna oblast ponovo dobila neku lepšu sliku.
Govoreći o problemima profesor doktor Srboljub Stošić, načelnik Klinke za maksilofacijalnu hirurgiju Vojno medicinske akademije u Beogradu, rekao je za Magnum radio da je vodeći problem zanemarivanje sekundarne prakse i to što u malim bolnicima, u unutrašnjosti nema više maksilofacijalnih hirurga.
„Puno je problema, na primer specijalizaciju iz maksilofacijalne hirurgije mogu da dobiju lekari i stomatolozi i to je strahovit problem kako u Srbiji, tako i na zapadu i istoku. Pokušaćemo da u narednom periodu takve stvari sredimo i idemo drugim tokom, jer Ministarstvo i država ne rade stvari kako treba. Zanemaruje se sekundarna praksa, po malim bolnicima, u unutrašnjosti nema više maksilofacijalnih hirurga, veliki je teret na velike kliničke centre, a do nedavno to tako nije bilo“, kazao je profesor Stošić.
Već godinama unazad, prema rečima profesora Stošića, iz zdravstvenih ustanova u unutrašnjosti, zvanično niko nije otišao na specijalizaciju, a pre nekog vremena lekari i stomatolozi su redovno upućivani na specijalizaciju u oblasti maksilofacijalne hirurgije i sve je išlo svojim uhodanim tokom.
„Sada se dešavaju obrnute stvari, kod nas na specijalizaciju dolaze stomatolozi iz privatnih ordinacija pod pokroviteljstvom Stomatološkog i Medicinskog fakulteta, završavaju specijalizacije a oni verovatno neće raditi u državnoj službi. Zašto je to tako? Ja sam za to da mi stanemo na put tome“, objasnio je dr Stošić.
Prema mišljenju stručnjaka, maksilofacijalna hirurgija je zahtevna i teška hirurgija, pa se nameće pitanje da li mladi ljudi ne žele više da se bave tim teškim poslovima.
„Vranje nema maksilofacijalnog hirurga, Leskovac će ostati bez maksilofacijalnog hirurga, Požarevac je tek sada dobio maksilofacijalnog hirurga, u Kruševcu mislim da ima jedna doktorka… To je sve slabo i onda su veliki klinički centri opterećeni sa previše pacijenata i nekim stvarima koje mogu da se reše i u sekundarnoj zdravstvenoj ustanovi“, navodi profesor Stošić.
Predlozi rešenja, zaključci koji su doneti ni stručnom skupu održanom u Zaječaru, biće upućeni nadležnom ministarstvu sa ciljem da se problemi u ovoj oblasti medicine što pre reše.
U Zdravstvenom centru u Zaječaru trenutno rade dva maksilofacijalna hirurga.
Organizator i domaćin stručnog sastanka Udruženja maksilofacijalnih hirurga Srbije, održanog u amfiteatru Doma zdravlja u Zaječaru, bio je Dr Miroslav Stojanović, specijalista maksilofacijalne hirurgije, direktor ZC Zaječar.