U Istorijskom arhivu „Timočka krajina“ u Zaječaru, danas je priređena promocija 15. broja časopisa za arhivistiku i istoriografiju „Arhivsko nasleđe“. Kao i u prethodnim brojevima, i u ovom broju objavljen je veliki broj stručnih i naučnih istraživačkih radova, na osnovu arhivske građe koja se čuva u zaječarskom arhivu i ustanovama širom Srbije, a koje svedoče o značajnim događajima i ličnostima sa područja Timočke krajine i šire.
Ovo zaječarsko glasilo, iz broja u broj, kvalitetom radova dokazuje opravdanost svog postojanja i postalo je prepoznatljivo po svom sadržaju u svom bližem i daljem okruženju. Kako se čulo na promociji, cilj redakcije je bio i ostao isti, da se sačuva od zaborava naša prošlost publikovanjem radova autora iz raznih oblasti na osnovu arhivske građe i drugih izvora.
„Arhivsko nasleđe se bavi istorijom Timočke krajine, ali ukoliko je tema zanimljiva može da se odnosi i na istoriju Srbije. Ima 16 radova, kao i dva dela „In memoriam“, jedan je posvećen Zoranu Jankoviću, a drugi Ljubiši Rajkoviću Koželjcu. Nadam se da će ovaj časopis podstaći i druge autore koji još ne znaju za mogućnost da svoja autorska dela koja govore o istoriografiji Timočke krajine, ponude Arhivu da objavi u sledećim brojevima“, rekao je Velibor Todorov, direktor Istorijskog arhiva u Zaječaru.
U ovom broju „Arhivskog nasleđa“, kroz postojeće rubrike, obrađene su raznovrsne teme: o akademcima – učenicima i profesorima Gimnazije u Zaječaru, gde je predstavljeno 14 akademika i date zanimljivosti iz njihovog zaječarskog perioda, predstavljeno je naoružanje srpske vojske u srpsko-bugarskom ratu 1885. godine i data hronologija nabavke naoružanja , kao i taktičko-tehnički podaci. Daje se prikaz istorijskih izvora o ostrvu Gol na Dunavu, na osnovu srpske dokumentane građe, ali se govori i o pegavcu u Zaječaru i Negotinu objavljenom u dnevnom listu „Politika“ 1913. godine i rotaciji u srpskom sanitetu 1916. godine. Kroz dve verzije zločina u Manjincu 1917. godine analizira se stradanje civilnog stanovništva u knjaževačkom kraju u kontekstu potpunog nestanka sela. Piše se i o razvoju pismenosti u naselju Vrtovac, o sjaju i tami zaječarske „Pobede“ – fudbalskom klubu „Pobeda“ 1932-1942. godine.
Takođe, u 15. broju može se pročitati i o hronici sela Ošljane, ratnom zarobljeništvu i posledicama zarobljeništva Krste Živanovića iz tog sela, u Nemačkoj 1941-1945. godine, zatim o knjaževačkom Zejtinliku na Boševu-Asanovici gde je sahranjeno preko 2.000 vojnika iz različitih ratova, kao i o prvom oslobođenju Zaječara u Drugom svetskom ratu i prikaz neobjavljenog teksta „Zaječarske epizode“ iz ugla Miloša D. Bakića, koautora monografije „Sedma srpska brigada“.
U ovom broju se takođe daje prikaz „Ruskog kulturnog nasleđa“ u zaječarskom kraju, prikaz knjige o naselju Kotlujevac i bibliografija članaka prvih deset brojeva u časopisu „Arhivsk nasleđe“, I – X kulturna hronika Grada Zaječara za 2019. godinu, ali i sećanje – „In memoriam“ Zoran Janković (1955-2019) i Ljubiša Rajković Koželjac (1940-2020).
Autori radova su arhivisti, bibliotekari, etnolozi i antropolozi, geografi, naučni radnici, istoričari, profesori, publiciste, samostalni istraživači…
Kako se čulo na promociji, uspostavljen je i dogovor da se sledeće godine odrede recenzenti koji će raditi na odabiru samih autorskih dela.