KulturaVestiZaječar info

Novi broj časopisa „Razvitak“ ugledao svetlost dana

U okviru programa obeležavanja Dana Narodnog pozorišta Timočke Krajine“ Zoran Radmilović“ – 77. godišnjice prve premijere „Žita Cvetaju“, u Pozorišnom muzeju predstavljen je najnoviji, 268. broj časopisa „Razvitak“, u izdanju Narodnog pozorišta Timočke Krajine Centar za kulturu „Zoran Radmilović“.

O sadržaju časopisa govorili su dr. Miodrag Todorović, saradnik časopisa, Nikola Milutinović, istoričar i arhivista, Marija Simonović, istoričar umetnosti koja je i otvorila današnju promociju i Mirjana Petrović, organizator kulturnih aktivnosti koja je kazivala stihove.

Na početku promocije, Marija Simonović je podsetila prisutne i na godišnjicu postojanja Pozorišnog muzeja, koji je na današnji dan otvorio svoja vrata za prve posetioce, što je dvostruki povod za slavlje.

Poznato je da časopis „Razvitak“ obuhvata kulturu, umetnost i društvena pitanja. 268. broj časopisa sastoji se iz osam delova: Danas i ovde, Vidici, Sagledavanje, Susreti i trajanja, Znaci i putokazi, Jubileji, Razmeđa i Savetnik. Čitav časopis je prožet poezijom i započinje pesmom Zorana Đerića, „Poezija i gluma“, posvećena Zoranu Radmiloviću. Osim pesme Zorana Đerića, tu su i pesme Vladimira B. Perića, Nebojše Lapčevića, Dragice Stojanović, Zorice Krstović, Ženskog poetskog kluba „Vlat“ i mnogih drugih.

Na današnjoj promociji posebna pažnja posvećena je radu dr. Miodraga Todorović koji iza sebe ima 79 stručnih radova kako u zemlji tako i u inostranstvu, a za sam časopis Razvitak je objavio do sada 19 članaka. Jedan od njih je članak „Bela kuga“ u Zaječaru -ubrzanije napreduje, o kome je danas govorio.

Dr Todorović je u svom izlaganju istakao, kako se još od sredine sedamdesetih godina prošlog veka u Zaječaru rađa nedovoljno dece za obnavljanje stanovništva. Put biološkog opstanka odnosno borba protiv ,,bele kuge“ u opštini Zaječar počinje 1997. godine sa velikim zakašnjenjem. Pored već ustaljenih aktivnosti i materijalne pomoći od strane države i lokalne samouprave rešenja se traže u angažovanju stručnjaka iz domena socijalne politike, politike prema obrazovanju, prema zdravlju, prema radu, dečije zaštite, politike prema poljoprivredi i razvoju sela, informativne politike, politike lokalne samouprave koji imaju bar osnovna znanja iz oblasti demografije i imaju interesovanje da se uključe u borbi protiv „bele kuge“. Rešenja se traže u afirmaciji mladosti odnosno stvaranje povoljnih uslova za psihofizički razvoj dece i omladine.

Nikola Milutinović, istoričar i arhivista posebnu pažnju je posvetio obeležavanju 75 godina rada Istorijskog arhiva u Zaječaru. Istakao je izazove i probleme sa kojima su morali zaposleni te ustanove da se izbore kao i detalje kojima se ponosi a koji su nastali nakon 1948. godine kada Istorijski arhiv u Zaječaru kreće sa radom nakon jednog svetskog ratnog sukoba u godinama opšte oskudice, u trenutku kada zemlja pokušava da se žargonski rečeno postavi na noge. S obzirom na opšte stanje u državi, Istorijski arhiv susreo sa brojnim izazovima i ti prvi dani više su ličili na spasilačku akciju u kojoj su zaposleni spasili od propadanja arhivsku građu bez koje nema istorije.

Pored očuvanje arhivske građe, kako se čulo, Istorijski arhiv se suočava i sa dolaskom novih tehnologija i radom u novom digitalnom elektronskom ambijentu koji pred njih postavlja nove izazove, pitanja ali nada se i brojne benefite jer kako sam kaže, bez arhivske građe nema istorije a samim tim ni poznavanja prošlosti.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button