Nakon jučerašnjeg sastanka direktora Osnovne škole „Đura Jakšić“ i roditelja učenika ove škole, održanog bez pozivanja ikog od predstavnika lokalne samouprave, a povodom problema sa grejanjem u ovoj školi, danas je o ovoj temi govorio i gradonačelnik Zaječara Boško Ničić, koji je istakao da „stvari nisu baš onakve kako je on izneo“.
„Direktoru Osnovne škole „Đura Jakšić“ niko iz Gradske uprave nije rekao ni jednog trenutka da vrši pražnjenje mreže, niti mu je to iko rekao, kasnije smo pitali, od izvođača radova na novom sistemu grejanja na zemni gas, koji će uslediti verovatno od naredne grejne sezone, mada će biti završeno do marta meseca“, rekao je Ničić i dodao:
„Još u novembru mesecu smo lično on i ja razgovarali i rekao mi je da ima dovoljno uglja za postojeći kotao, odgovarajućeg kvaliteta, do završetka prvog polugođa. On je, što se vidi iz tendera, raspisao 3. januara tender za nove količine uglja. Mogao je to da uradi i ranije, jer je budžet grada usvojen još u drugoj polovini novembra. Nakon objavljivanja budžeta za 2024. godinu, na osnovu predviđenih sredstava u budžetu mogu da se vrše javne nabavke za 2024. godinu, pre početka godine. Mi smo mu odobrili sredstva, da nije tako ne bi mogao da raspiše ni 3. januara. Već 10. januara on sklapa ugovor sa dobavljačem koga je on izabrao za vrstu uglja koju su oni tražili, a koja je najskuplja u odnosu na sve ostale, svih škola koje su nabavljale ugalj – 33 hiljade dinara po toni“.
Reč je o mrkom uglju, kako navodi Ničić, od 19 hiljada kilodžula.
„Taj ugalj je stigao u školu“, kaže Ničić, ali nije jasno zašto je 18. januara ispražnjena mreža.
„Samo 24 sata je trajalo pražnjenje i ponovno punjenje, što nama nije jasno zašto se to radilo. Znači nije tokom celog raspusta bila ispražnjena mreža. To je bilo samo u jednom danu, ispražnjeno i ponovo napunjeno. Zašto? Pojma nemamo, niti je obaveštena Gradska uprava, a postoji i Školska uprava u Zaječaru“.
Ničić podseća da Grad obezbeđuje sredstva za materijalne troškove, za putne troškove i jubilarne nagrade školama, ali, kako navodi, Grad nije taj koji sprovodi procedure.
„Grad nije taj koji postavlja direktora škole. Direktora škole postavlja Ministarstvo prosvete. Ministarstvo prosvete je nadležno i da pošalje prosvetnu inspekciju da utvrdi da li smo mi nešto pogrešili i ko je od nas i na osnovu kog dopisa ikada obavešten da će se prazniti mreža, puniti mreža, da će tokom praznika neko isključivati grejanje pa da mu to bude opravdanje za hladne učionice“, naveo je Ničić i dodao:
„Neka sednu, imaju kolegijum direktora, imaju Školsku upravu, imaju svoje ministarstvo i neka kažu gde im je to grad, u poslednjih šest – sedam godina, za bilo koju stvar ostao dužan, od putnih troškova koji su isplaćeni i za period od 2013. do 2017. do dinara, a do danas nema neisplaćenog bilo kog računa, ni telefonskog, ni za struju, ni za grejanje itd“.
Gradska uprava je, ističe gradonačelnik, obezbedila novac svim školama i za ogrev i za sve ostalo predviđeno zakonom da se obezbedi za osnovne i srednje škole.
„To je jedina istina“, zaključuje Ničić.