VestiZaječar info

NE LOŽI, SA PRIRODOM SE SLOŽI: Od početka godina 289 požara na otvorenom u Zaječarskom okrugu, edukacija građana važna

PODIZANJE SVESTI GRAĐANA I SPREČAVANJE POŽARA NA OTVORENOM PROSTORU

U organizaciji Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Zaječar“ i Odseka za preventivnu zaštitu u Odeljenju za vanredne situacije u Zaječaru organizovana je akcija „Ne loži, sa prirodom se složi“.

U velikoj sali Zaječarskog-upravnog okruga organizovano je predavanje na temu Upravljanje rizikom u zaštiti od šumskih požara i Komunikacija i koordinacija prilikom gašenja šumskih požara, o čemu je govorio dr Goran Đorđević, predavač Akademije strukovnih tehničkih studija u Beogradu, a doskorašnji načelik Odeljenja za vanredne situacije u Požarevcu.

Ove teme su namenjene svim ljudima koji se bave zaštitom od požara, ljudima koji se bave pre svega zaštitom šuma od požara, pošto je to jedan problem koji stalno dotiče i našu zemlju, pogotovo sada sa promenom klime kada imamo veliki broj šumskih požara, ne samo kod nas nego i u okruženju, tako da moramo da imamo dobru organizaciju i način kako da suzbijemo te požare, kazao je Đorđević.

Na skupu se govorilo  o preventivi, kako da ne dođe do požara, ali pošto se požari dešavaju i pored tolikih preventivnih mera, pričalo se i o suzbijanju požara sa što manjom štetom.

-Najveći uzrok šumskih požara i požara uopšte su ljudi, čak 95 procenata i više. Čovek vrlo često, nekada i namerno izaziva požare, iako Zakon ne dozvoljava paljenje vatre na otvorenom prostoru, ali to se vrlo često radi, tako da požar sa njiva često zahvati šume i napravi veliku štetu. Imali smo dosta šumskih požara sa velikom materijalnom štetom. Imali smo i veliki broj ugroženih ljudi i objekata tako da u tom delu mora dosta da se radi. Predstoji nam dosta rada na organizaciji, taktici, moraju se uključiti sve strukture koje treba da deluju na požare. Potrebno je da se zakonodavni i državni organi uključe, da se što više propagadno deluje na ljude da ne pale vatru kako bi sprečili šumske požare, poručio je profesor Đorđević.

Cilj ove akcije je podizanje svesti građana i sprečavanje pojave požara na otvorenom prostoru, u skladu sa akcijom koju Sektor za vanredne situacije trenutno sprovodi na nivou Republike.

KAZNE TREBA POVEĆATI

Kazna za paljenje vatre na otvorenom prostoru propisane zakonom su u iznosu od 10.000 dinara mandantna, a 5.000 dinara ukoliko se plati u roku od osam dana.

-Kazne nisu velike i one ne odvraćaju ljude od takvih postupaka. Kaznenu politiku treba promeniti, povećati kazne pa bi verovatno i broj požara bio dosta manji, istakao je Đorđević.

PROŠLE GODINE 515 POŽARA, OVE 289

U 2021. godini na teritoriji Zaječarskog upravnog okruga zabeleženo je 515 požara na otvorenom prostoru. Od početka 2022. godine do danas dogodilo se 289 požara na otvorenom.

U večernjim satima je u okvuru akcije „Ne loži, sa prirdodom se složi“, u Radul begovom konaku je u okviru ove akcije priređena izložba likovnih i literarnih radova učenika zaječarskih osnovnih škola na temu šumskih požara.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button