Javno komunalno stambeno preduzeće ,,Zaječar’’ ima u svom domenu rada tri delatnosti – održavanje zgrada, izvoženje smeća i gradsko grejanje. Ovo preduzeće u saradnji sa gradom čini sve kako bi se smanjio i broj divljih deponija na području grada Zaječara ali neke akcije nisu baš urodile plodom. Nedavno je izvršeno njihovo mapiranje po selima.
Velibor Ristić, rukovodilac sektora Čistoća u Javno komunalno- stambenom preduzeću „Zaječar“ kaže da ih je iz godine u godinu sve više.
„Obišli smo sa inspektorom sva sela, slikali, odredili koordinate, izvršili njihovo mapirnje i odredili neke količine otpada. Od 14. do 20. marta snimili smo 52 divlje deponije na teritoriji sela i to su deponije koje su pristupačne da se otklone, većih kubatura. To je ozbiljan problem i ozbiljna sredstva su potrebna za njihovo uklanjanje i najveći problem je što one niču stihijski“, kazao je Ristić.
On je rekao da JKSP „Zaječar“ zajedno sa Gradom, svake godine aplicira kod Ministarstva zaštite životne sredine. 2022. godine dobijeno je oko tri miliona dinara za uklanjanje divlje deponije u Rgotini.
„Uklonili smo je, a sada je veća nego što je bila. Činjenica je da sela koja imaju kontejnere imaju i manje divljih deponija pa se trudimo da ih postavimo, kontejnera ima u 13 sela. Neke deponije u pojedinim selima datiraju čak i 20 godina“, ističe Ristić.
On dodaje i da divlje deponije mogu biti rešiv problem ukoliko se i građani sami angažuju, preispitivanjem nekih navika, ali i reagovanjem na one koji ih prave. Neophodno je, kako kaže, razviti svest ljudi o posledicama ovakvog ponašanja.
„Mislim da je potrebno da se prvo eduktivno pristupi problemu, da se da plansko rešenje za odlaganje otpada, potrebno je i kroz budžete predviđati veća sredstva za sanaciju i remedijaciju tih deponija“, kazao je Ristić.