Pozorišni festival za decu „ZajeČAR“, 14. po redu, biće održan u zaječarskom teatru od 21. do 26. aprila. Publika će videti najbolje predstave za decu iz ovogodišnje produkcije profesionalnih pozorišta Srbije i Bugarske.
Festival će u nedelju 21. aprila otvoriti predstava „Pinokio“, Pan teatra iz Beograda. Narednih dana, mališani i njihovi pratioci uživaće u sledećim pozorišnim komadima: „Igraj sa mnom” – Dečjeg pozorišta Subotica, „Maša i medved“ – Državnog lutkarskog pozorišta iz Vidina, „Maštošumske pitalice“ – MoniCarta iz Beograda, „Bajka o ribaru i ribici“ – Pozorišta lutaka Niš. ž
U čast nagrađenih, 26. aprila, biće izvedena premijera predstave zaječarskog teatra „Pepeljuga”. Pored stručnog žirija i publika će birati najbolju predstavu, ocenom od 1 do 10.
Početak svih šest predstava je u 19.00 sati, a komplet karata košta 1500 dinara.
Predviđen je i bogat prateći program u okviru koga će, u Centru za kulturu u Kotlujevcu, u ponedeljak 22. aprila, od 12.00 sati, biti izvedena predstava za decu „Ružno pace”, Kruševačkog pozorišta. Ulaz je besplatan.
Na zaječarskom skveru će u sredu 24. aprila, od 18.00 sati, biti odigrana besplatna predstava za decu “Svet marioneta” u izvođenju profesora lutkarstva u Bolonji, Teodora Borisova.
U holu pozorišta, u nedelju 21. aprila, od 18 sati i 30 minuta, biće otvorena izložba lutaka državnog lutkarskog pozorišta Vidin.
U Pozorišnom muzeju će u sredu 24. aprila, biti priređena promocija knjiga za decu iz edicije „Porodično blago“, izdavačke kuće Fondacije Braća Karić.
U Pozorišnom muzeju će u petak 26. aprila, od 12.00 sati, biti priređena promocija priče za decu o Nikoli Tesli „Elektromačak“, bajka o elektricitetu, autora prof Velimira Abramovića.
Na istom mestu će od 22. do 25. aprila biti organizovana radionica lutkarstva profesora Teodora Borisova.Svi programi su besplatni.
Takođe, u holu Pozorišta, tokom trajanja festivala biće organizovane prodajne izložbe knjiga za decu pokretne knjižare „Dobro drvo“ i izdavačke kuće Fondacija Braća Karić.
