Ljubitelji teatra uživali su sinoć u još jednoj vrhunskoj predstavi koja se našla ove godine na 8. Festivalu malih pozorišnih formi u Zaječaru. Reč je o komadu ,,Zagonetne varijacije“ francuskog nobelovca Erika Emanuela Šmita, koji je režirao Janko Cekić. U ovoj duo drami ispred teatra Vuk iz Beograda, igraju Goran Šušljik i Janko Cekić.

Komad ,,Zagonetne varijacije“ govori o ljubavi, mržnji, strasti. On pokušava da da odgovor na pitanje, koga volimo kada volimo i da li je ljubav samo jedan srećni nesporazum? U ovom izuzetnom delu francuske dramaturgije, tema je pre svega ljudska , svakodnevna, a to je ljubav.
U komadu gledaoci gledaju dva čoveka, dobitnika Nobelove nagrade koji živi na zabačenom ostrvu Norveškog mora i novinara koji intervjuiše pisca. Njihov razgovor se brzo pretvara u igru svirepe i uvijene istine i nizom otkrića ali i iščekivanja. Dva čoveka i jedna žena, trougao koji nije nimalo jednostavan, pitanja ko koga voli i ko je koga prestao da voli. Abel Znorko i njegov gost Erik Larsen analiziraju ne samo ženu za koju su obojica emotivno vezani, već i sebe, otkrivajući skrivene obrise psihe modernog inetektualca. U njihovom neobičnom dijalogu spominje se žena kao najlepša melodija za scre i dušu, a istovremeno je i tužbalica koja se teško zaboravlja.

Da je dramski komad ,,Zagonetne varijacije“, jedno od dela koji privlače gledaoce govori i prepuna sala Zaječarskog pozorišta.
Kako je rekao glumac Goran Šušljik, on u toku svog 30 godišnjeg rada, nije imao mnogo prilika da glumi u malim formama, ali da je uživao radeći ovu duo dramu gde je fokus na glumcu i na tekstu.
,,Ova drama predstavlja intimniji odnos između aktera na sceni i jedan direktan preskok rampe ka publici. Iz mnogo razloga je rad na ovom komadu bio jako uzbudljiv, i ima i te kako puno aduta što treba da postoji ova vrsta festivala. Erik Emanuel Šmit je francuski pripovedački majstor koji je pružio neke nove uvide o savremenim temama. Ovde je osnovna tema ljubav dva muškarca prema jednoj ženi. To je ujedno i početak jedne velike misterije, jer je ljubav ma koliko bila svakodnevna često nedokučiva. Mi pokušavamo da na pre svega dobro napisanom tekstu ,sagradimo jednu pozorišnu misteriju i na osnovu reakcije publike videli smo da je i večeras to bilo uspešno“, rekao je Šušljik.

U ovoj neobičnoj priči i isto tako neobičnom dijalogu, Šušljikov partner na sceni bio je glumac Janko Cekić koji je ujedno i režirao komad.
,,Veoma smo zadovoljni što smo se suočili sa ovim tekstom i predstava nam je jako draga. Ovo je jedan od najboljih komada savremene drame koje sam čitao,sa puno obrta i zapleta. On govori o ljudskoj suštini, potrebe za ljubavlju, bliskosti. Ovde se provalači i pitanje da li smo mi na ovom svetu stvoreni da budemo jedinke ili imamo potrebu da stvaramo sa nekim zajednicu. Inače ovaj festival je jako značajan, upravo zato što se pažnja posvećuje monodrami i duo drami. To su jako specifične pozorišne forme i srećan sam što zaječarska publika ima prilike da vidi i ovu vrstu teatra“, rekao je Cekić.

Sledeća na repertoaru Festivala malih pozorišnih formi je predstava ,,Gospođa Milihbrot“. Po kratkim pričama Branislava Nušića, komad je režirala slavna glumica Gorica Popović, koja se pojavljuje u naslovnoj ulozi.
Početak predstave je večeras, u 20 sati.
