GAMZIGRADSKA BANJA. Stefan Žikić (27), viši fizoterapeut u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Gamzigrad“ u Gamzigradskoj banji, koja je krupnim slovima upisana na banjskim, turističkim i sportskim mapama u zemlji i šire, pored posla koji svakodnevo sa velikim elanom i ljubavlju besprekorno obavlja, već dve decenije se bavi atletikom, na duže staze, koja mu je od detinjstva velika ljubav.
„Atletikom se bavim od svoje sedme godine. Član sam kluba PLK Zaječar, a prvi trener bio mi je Saša Cvetković. Pored atletike, kao „klinac“ oprobao sam se u poverliftingu i karateu, gde sam na takmičenjima kod nas i u inostranstvu postizao odlične rezultate, pogotov u karateu gde sam osvojio preko 250 uglavnom zlatnih odličja, ali i u poverliftingu gde sam se našao u „Top 5″ sportista u Savezu Srbije“ – priča Stefan Žikić i nastavlja:
„Zbog povrede i drugih okolnosti, sve sam se manje posvećivao težinskim treninzima, a teretanu sam zamenio stazom za trčanje i mojoj prvoj ljubavi atletici. Nakom nekoliko meseci čvrstog treninga odlučio sam da se prijavim za moju prvu zvaničnu trku „Sedmi Zimski polumaraton“ u Beogradu. Dužina staze je bila 21,1 kilometar, a vreme za koje sam je istrčao bilo je 01:58:21. U svim sportovima u kojima sam se do tada takmičio nikada nisam osetio takav osećaj i količinu hormona sreće, kao onog trenutka kada sam stigao na cilj“.
Kaže i da se za duge staze, na kojima je postizao zapažene rezultate, pogotovu kada je postao stariji i jači, opredelio još dok je pravio prve atletske korake.
„Dok smo kao mališani trčali na atletskoj stazi, na Gradskom stadionu pod Kraljevicom, većina mojih klupskih drugara odlučila je da se bavi trčanjem na kraćim stazama, dok sam se ja odmah opredelio na duge staze, na kojima sam postizao zapažene rezultate, pogotovu kada sam malo porastao i očvrsnuo. Uzor mi je Elijud Kipčoge, maratonac iz Kenije, ali i drugi asovi“.
Trke na kojima je učestvovao su brojne.
„Sa zadovoljstvom sam trčao na Zimskom noćnom polumaratonu u Beogradu, potom na Beogradskom Komtrade maratonu, trci Avala trail run, polumaratonu u Vrnjačkoj banji i mnogim drugim polumaratonima i maratonima kod nas i inostranstvu, koje sam istrčao do kraja, bez zapaženog vremena. Cilj mi je, pre kraja mog druženja sa „kraljicom sportova“ da istrčim još puno, puno kilometara“, dodaje Stefan Žikić, kome najveću podršku i motivaciju na putu uspeha nesebično daju supruga Marija, majka Slađana, otac Zoran u brat Miloš.
O Stefanu Žikiću biranim rečima govori Željko Nikolić, viši fizioterapeut i rukovodilac fizikalne službe:
„Nepuna je godina kako se Željko zaposlio u našem kolektivu. Od prvog dana je marljiv i vredan, pošten, umešan i poslušan, mladić, za primer. Nikada nije odbio nijedan zadatak, a sve radne obaveze savesno i odgovorno izvršava, pa ga svi pacijenti i kolege bezrezervno hvale. Što se tiče sporta, kao odličnom i uspešnom atletičaru uvek mu izlazimo u susret kada treba da se pripremi ili otputuje na takmičenje. Kada pođe na takmičenje svi iz našeg složnog kolektiva mu poželimo srećan put i puno uspeha“ – bio je kratak i jasan Nikolić.
OVDE SE KUPAO I CAR GALERIJE
-Kako je zapisano prvi korisnik banjskih blagodeti i termomineralne vode, čija je temperatura 42 stepena Celzijusa, sa dubine od 303 metara, bio je, pre 17 vekova, rimski car Gaj Galerije Valerije Maksimilijan, koji je, na četiri kilometara od banje, u Gamzigradu, podigao svoju luksuznu carsku palatu „Feliks Romulijanu“ (293 – 311), arheološki lokalitet. Banja leži na 160 metara nadmorske visine, na samoj obali Crnog Timoka. Pod uticajem je kontinentalne klime, okružena je šumovitim brežuljcima i predstavlja ugodan i tih kutak za lečenje, odmor, rekreaciju, ribolov i sport, sa uvek svežim vazduhom netaknute prirode, puna zelenila i cveća… Priroda je podarila više izvora termomineralnih voda, koje se ubrajaju u zemnoalkalne – hiperterme, odnosno akroterme. Zahvaljujući prisustvu radijuma i urana voda ima visoku terapijsku vrednost, pa radimo ručnu masažu eteričnim uljima, kupanje je u bazenu sa termomineralnom vodom, a podvodna masaža pored ostalog, oporaviće vaše telo nakon fizičke aktivnosti što posebnno važi za sportiste – kaže doktor Slaviša Kostić, iskusni i cenjeni specijalista i načelnik fizijatrije.
Osim prirodnih blagodeti koje pruža Specijalna bolnica za rehabilitaciju, ova ustanova radi EMNG dijagnostiku nerava, poseduje jednomesne hiperbarične komore izuzetno bitne u prevenciji i lečenju perifernih krvnih sudova, ali i za poboljšanje opšteg zdravlja.
-Kod oboljenja perifernih krvnih sudova primenjujemo specijalne aparate na bazi promene pritiska „Vaskulator“ i „Vakusak“, osposobljeni smo za prevenciju i lečenje anomalija kičmenog stuba kod dece, kod nas je moguće obaviti dijagnostičke preglede i ispitivanje funkcije perifernog krvotoka, srca, perifernih nerava i mišića, a opremljeni smo sa kompletnom i savremenom opremom, sa vrhunskim doktorima specijalistima iz svih potrebnih oblasti medicine, tu su i iskusni i vredni fizioterapeuti, zatim neumorne medicinske sestre koje nesebično i u toku celog dana i noći, vode računa o svakom pacijentu, ali i ostalo potrebno osoblje kako bi sve besprekorno funkcionisalo na svim nivoima. Što se tiče smeštaja imamo na raspolaganju polukomforne i komforne sobe sa televizorima i apartmane, restoran za bolesnike sa tri obroka i restoran otvorenog tipa sa mnogim kulinarskim specijalitetima, kao i dve prehrambene prodavnice, ali i još puno toga što je potrebno za nesmetano funkcionisanje ove nadaleko čuvene, poznate i priznate Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Gamzigrad“ u Gamzigradskoj banji – u jednom dahu rekao nam je Slaviša dr Kostić, specijalista i načelnik službe za rehabilitaciju u ovom uglednom kolektivu, koji je tokom cele godine popunjen bolesnicima, gostima, sportistima… – Doktor Slaviša Kostić je, inače, nemerljivi zaljubljenik u fudbal, pa je bez dileme prihvatio ponudu Fudbalskog kluba Timok 1919, da u slobodno vreme bude doktor „belih labudova“ sa Timoka, sinonima fudbalskog Zaječara.
NOVICA PETKOVIĆ