ULICA protiv KOVIDA 19
U borbi prtiv zaraznih bolesti koriste se epidemiolške metode i proivepidemijske mere, najčešće na terenu, u zajednici, i izolacija, dijagnostika i lečenje bolesnika u zdravstvenim institucijama, u našem slučaju, danas – u bolnicama. I kovid ambulante su bliže bolničkom sektoru, dok su institucije kao što su Zavodi za javno zdravlje po okruzima i Instituti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, u drugom planu.
Uvek je bilo da se u zavisnosti od težine i složenosti nekog zdravstvenog problema traži angažovanje najboljih stručnjaka. U vreme osnivanja srpske države kada nije bilo lekara ili je bilo toliko malo da ste ih na prste jedne ruke mogli izbrojati, pojedinci koji su imali dovoljno novca, tražili su da ih pregledaju i leče „bečki lekari“. Bečki lekari bili su zdravstevna elita tog vremena. „Bečke lekare“ je Miloš Obrenović postavljao u karantinima na granicama tadašnje Srbije da spreče ulazak kuge i kolere u nju. I sada je tako. Najbolji lekari i najbolje bolnice nalaze se u inostranstvu.
Kada je reč o KOVIDU 19 svi se slažu da je to jedan od najvećih i najsloženijih svetskih zdravstvenih problema koji mogu da rešavaju najbolji lekari, elita preventivne medicine. Nažalost ona ne postoji. Posle 2000. godine, opao je broj lekara preventivne medicine u zdravstvenim ustanovama, pored ostalih i epdiemiologa. Jedni nisu više među nama, drugi su u penziji, a najgore je što Ministarstvo za zdravlje nije odobravalo specijalizacije iz ove oblasti.
U suzbijanju epidemije variole na Kosovu 1972. godine, najveće epidemije i smrtonosne bolesti u Jugoslaviji, učestvovala je elita profesora prevetivne medicine: Profesor doktor Slobodan Borjanović, Profesor doktor sci medicine Vojislav Šuvaković, Profesor doktor Slobodan Krajinović, doktor Boriša Vuković, Profesor doktor Miomir Kecmanović, doktor Ana Gligić, Profesor doktor Ljubinko Stojković. Sada takva elita ne postoji. Ne postoji ni u Kriznom štabu, ni u Zavodima i Institutima za javno zdravlje, koje su (bile) specijalizovane preventivno-medicnske ustanove u našoj zemlji. Retki preventivci, lekari specijalisti epidemiologije su izvan sistema i organizacije borbe protiv KOVIDA 19. Takav je primer Profesora doktora Zorana Radovanovića.
Profesori epidemiologije i stručna elita su na Institutu za epidemiologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu. Profesor doktor Pekmezović pojavila se jednom da bi promovisala istraživanje posvećeno KOVIDU 19 i zajednici. Sa te strane se ništa ne čuje! Ima li u SANU, u Intitutu za epidemiologiju neko od elitnih stručnjaka koji bi se uhvatio u koštac sa KOVIDOM 19 – ne znam.
Pozvali smo elitne stručnjake, ili bar tako mislimo da su, iz Kine i Rusije da bi od njih saznali više o korona virusu i iskustvima u njihovoj borbi protiv KOVIDA 19. Učinili su što su mogli i znali. Nisu mogli ostati večito kod nas. Otišli su ostavljajući nas u borbi sa KOVIDOM 19 sa onim što znamo i imamo.
U takvoj situaciji, borba sa KOVIDOM 19 izašla je na ulice, koristeći medije, uz pomoć političke propagande. Ne podrške! U sudaru sa nadmoćnim neprijateljem KOVID 19, NEZADOVOLJAN, UMORAN OD POLITIKE, PREPLAŠEN, SIROMAŠAN, BESPOMOĆAN NAROD NIJE MOGAO IZ SVOJE KOŽE. IZAŠAO JE NA ULICE. ALI, TO JE SAMO POGODOVALO ŠIRENJU EPIDEMIJE KOVID 19. UPRKOS SVEMU, KOVID 19 TRIUMFALNO JEZDI SRBIJOM.
U Rajcu, 15. jula 2020. godine
Pripremio: Dr Petar Paunović, spec. epidemiologije, učitelj zdravlja