OKRUGLI STO U REGIONALNOJ PRIVREDNOJ KOMORI ZAJEČAR
U okviru projekta ”EU za Srbiju – podrška bezbednijim proizvodima” u delu koji se odnosi na jačanje kapaciteta nacionalne infrastrukture kvaliteta i tržišnog nadzora, tokom oktobra meseca, u regionalnim privrednim komorama u Srbiji organizuju se okrugli stolovi. ,,Izazovi u primeni tehničkih propisa i kako standardi mogu da olakšaju održivo poslovanje’’ bila je tema petog okruglog stola u Regionalnoj privrednoj komori u Zaječaru o kojoj su govorili predstavnici Ministarstva privrede, Instituta za standardizaciju Srbije i Privredne komore Srbije.
O ključnim izazovima u primeni tehničkih propisa u praksi – tumačenju propisa, pripremi dokumentacije, sprovođenju ocenjivanja usaglašenosti, označavanju proizvoda, kao i o značaju primene srpskih i evropskih harmonizovanih standarda govorila je Jelena Ivančević iz Ministarstva privrede.
-Konkurentnost srpskih preduzeća usko je povezana sa njihovom sposobnošću da proizvode bezbedne i kvalitetne proizvode u skladu sa zahtevima relevantnih tehničkih propisa i standarda, rekla je Jelena Ivančević.
Evropska unija podržava Ministarstvo privrede i druga resorna ministarstva u usklađivanju zakonodavstva Srbije u području slobodnog kretanja roba. Uz slobodu kretanja ljudi, usluga i kapitala, to je jedna od osnovnih sloboda na kojima se zasniva EU, jer jedinstveno i zajedničko tržište predstavlja suštinu evropskih integracija. Kada se usklade nacionalni propisi za proizvode sa zakonodavstvom Evropske unije, osigurava se jednak tretman, povećanje konkurentnosti, niže cene i veći i širi izbor za potrošače.
Primena standarda može da unapredi poslovanje, bez obzira na vrstu, delatnost ili veličinu organizacije, smatra Ljubica Petrović iz Instituta za standardizaciju Srbije.
-Standardizacija doprinosi efikasnijem obavljanju poslovnih procesa, poštovanju propisa i izgradnji poverenja korisnika, dobavljača i ostalih zainteresovanih strana, rekla je ona.
Uzimajući u obzir značaj teme klimatskih promena i potrebu prilagođavanja privrede najnovijim propisima, Dušan Stokić, rukovodilac Centra za životnu sredinu, iz Privredne komore Srbije govorio je o regulatornom okviru i međunarodnim standardima za kvantifikaciju i izveštavanje o emisijama gasova sa efektom staklene bašte, kao i o važnosti standarda održivosti za poslovanje i konkurentnost kompanija.
-Mi smo danas u Zaječaru po realizaciji četvrte komponente projekta koja se odnosi na promociju standarda i standardizacije. Inače, ceo projekat se tiče teme podrške bezbednijim proizvodima. To je tema koja dotiče sve nas kao korisnike usluga, ali i državne organe, civilni sektor, životnu sredinu. Bezbedni proizvodi su važni sa više aspekata za naše domaće proizvođače koji su suočeni sa brojnim izazovima vezanim za pripremu dokumentacije, za to kako označiti proizvod, kako projektovati proizvod tako da on bude bezbedan za krajnjeg korisnika.To je široka paleta različitih industrija koje su obuhvaćene. Jako je važno da naši domaći proizvođači znaju sa čime se suočavaju kad plasiraju proizvod na tržište, šta im je potrebno od dokumentacije, kako postaviti znak usaglašenosti i slično. Na ovom projektu su učestvovali i organi tržišnog nadzora, što je jako važno, jer su oni ti koji kontrolišu bezbednost proizvoda na terenu, kazao je Stokić.
Na okrugom stolu su iznete tri ključne teme – Iskustva u primeni tehničkih propisa, Značaj primene standarda za svakodnevno poslovanje i Primena standarda u oblasti klimatskih promena.
-Polazeći od mnogih izazova sa kojima se kompanije danas susreću na globalnim tržištima, predstavio sam zakonske obaveze operatera postrojenja za monitoring, izveštavanje i verifikaciju emisija gasova staklene bašte. Fokus je bio na standardima kao dostupnom dobrovoljnom instrumentu koji predstavljaju najefikasniju podršku kompanijama u borbi protiv klimatskih promena, a u korist održivog poslovanja. To je posebno aktuelna tema pogotovo sada kada se u Republici Srbiji zaokružuje ceo paket propisa iz oblasti klimatskih promena i kada operateri postrojenja preuzimaju obavezu da vrše monitoring svojih emisija, izveštavaju o tome, a ti izveštaji treba da budu verifikovani od strane odgovarajućih sertifikacionih tela i treba da budu predati odgovarajućem državnom organu. Sve to skupa je jedan doprinos održivom poslovanju, zdravoj životnoj sredini i zdravlju svih nas, rekao je Stokić.
Direktor Regionalne privredne komore Zaječarskog i Borskog okruga Dejan Tošić je istakao da je ova tema jako bitna.
-Drago mi je što su mnogi iz našeg kraja zainteresovani za temu Tehničkih propisa i standarda i kako to utiče na održivost poslovanja. Neka istraživanja pokazuju da u najrazvijenijim privredama, u Nemačkoj, Kanadi, Francuskoj, poznavanje tih standarda utiče na makro ekonomske elemente, na produktivnost pa čak i na povećanje BDP-a. I to nam nešto govori, da što bolje poznavanje propisa i standarda utiče na bolje poslovanje kompanija. Projekat radimo sa Privrednom komorom Srbije, Ministarstvom privrede i Asocijacijom za privredu malih i srednjih preduzeća, kazao je Tošić.
Evropska unija pruža kontinuiranu podršku Srbiji u otklanjanju tehničkih barijera trgovini i slobodnom kretanju roba. Proces usaglašavanja sa propisima i standardima EU ostvaren je, između ostalog, i kroz tehničku podršku institucijama kroz nekoliko projekata čija je vrednost viša od deset miliona evra.