Odbornici Skupštine Grada Zaječara na poslednjoj sednici usvojili su Program podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja za 2021. godinu. Za razvoj poljoprivrede biće ove godine izdvojeno 20 miliona dinara.
Program razvoja poljoprivrede za ovu godinu sadrži dve celine. Prva se odnosi na mere ruralnog razvoja za koju je predviđeno 17,5 miliona dinara.
„Kao i u prethodne četiri godine tako je i u ovoj planirano da se od ovih 17,5 miliona dinara deo sredstava koristi, tačnije 15,7 miliona, za podizanje konkurentnosti naših poljoprivrednih gazdinstava, odnosno za konkurse koji su direktno namenjeni za nabavku junica, za nabavku umatičenih grla, ovaca i koza, zatim povećanje površina pod sertifikovanim zasadima voća, svih voćnih vrsta, zatim za nabavku opreme za pčelarstvo. Konkurs koji je prošle godine prvi put otvaran biće i ove godine, a to je upravljanje rizicima“, rekla je obrazlažući ovu odluku gradska većnica zadužena za poljoprivredu Vesna Stanković i dodala:
„Na taj način pomažemo pojoprivrednicima tako što ćemo regresirati premije osiguranja u poljoprivredi. Za ovaj konkurs namenjeno je milion dinara. Najveći iznos biće opredeljen za mehanizaciju i za to u prethodne četiri godine i postoji najveće interesovanje. Mi smo konkurse kreirali upravo na osnovu potreba naših poljoprivrednika“.
Investicije se kreću od 60 do 70 odsto, 60 odsto biće za nabavku mehanizacije, za opremu u pčelarstvu, za plaćanje premije osiguranja. Biće raspisan i konkurs za doradu, za unapređivanje domaćinstava, tako da će na tržište biti izbačeni gotovi i polugotovi proizvodi umesto sirovina. Konkretno kada se radi o preradi mleka i proizvodnji i pakovanju sireva.
U programu ima i posebnih podsticaja koji se odnose na edukaciju u saradnji sa pojoprivrednom stručnom službom, za odlazak poljoprivrednika na sajam čije održavanje se očekuje u septembru.
„Izdvajanja ovih 20 miliona koje imamo ove godine za programe u poljoprivredi nisu ni malo simbolična. To nije malo, i u skladu je i sa ostalim gradovima u Srbiji. Od 15 gradova mi smo po izdvajanju u odnosu na broj stanovnika na sedmom mestu. To je u skladu sa našim mogućnostima, sa našim budžetom, sa našim prihodima u budžetu. Mislim da je to zadovoljavajuća pozicija. Izdvajaćemo sve više sredstava. Tako je i bilo. Iz godine u godinu ta su izdvajanja bila veća jer je raslo i interesovanje. Od sedam miliona na 9,6, na 12,7 i u doba Korone prošle godine imali smo manje izdvajanje sedam miliona, iz razloga što nije bilo dovoljno prijava. A svi znamo zašto, zato što nije bilo dovoljno investicija, ljudi nisu znali šta će i kako će“, navodi Vesna Stanković i dodaje:
„Očekujemo ove godine veće interesovanje. Ako kažemo da smo za četiri godine izdvojili 36 miliona dinara koje su otišle direktno u domaćinstva, radi se o 600 registrovanih poljoprivrednih domaćinstava, znači da je na odnovu tog broja država dala 150 miliona. A to nisu male cifre“.
Ističe da za programe u poljoprivredi ima sve više prijava mladih poljoprivrednih proizvođača.
„Ne može doći do promena preko noći, a mi smo tu da podržimo da se njihov broj povećava“, zaključuje Vesna Stanković.