TRIBINA U KULTURNO-OBRAZOVNOM CENTRU BOLJEVAC
U mesecu martu, u kojem se jedan dan, 21. mart, svuda u svetu obeležava kao Svetski dan poezije, Kulturno-obrazovni centar Boljevac je svoje aktivnosti tematski usmerio na ovu oblast književnosti. Boljevačka publika je početkom marta mogla da pogleda i posluša poetski kabare „Kao da sam te sanjao“, glumaca iz Pozorišta na Terazijama u Beogradu. Umetnici Vladan Savić i Kristina Savić su uz klavirsku pratnju Filipa Savića govorili i pevali stihove značajnih svetskih i srpskih pesnika.

Godine 1999. UNESKO je ustanovio 21. mart za Svetski dan poezije u cilju podsticanja čitanja, pisanja i objavljivanja poezije. S druge strane, 2018. godine pevanje uz gusle, kao deo nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je na UNESKO-vu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva. To je bio jedan od razloga zbog kojeg je na Svetski dan poezije 2025. godine u Maloj sali Kulturno-obrazovnog centra Boljevac organizovana tribina pod nazivom „Epika između folklora i poezije“. Predavači su bile dr Danka Lajić Mihajlović, etnomuzikolog, naučni savetnik u Muzikološkom institutu Srpske akademije nauka i umetnosti, i dr Smiljana Đorđević Belić, folklorista, naučni savetnik u Institutu za književnost i umetnost u Beogradu.
Poseban pečat događaju ostavilo je uživo izvođenje epskih pesama guslara Veljka Đuranovića, rodom iz Nikšića, višestruko nagrađivanog na republičkim takmičenjima u Srbiji.

Cilj ove tribine bio je da se epika predstavi kao povezivanje poezije i muzike u tradiciji i savremenom kontekstu. Govoreno je i o izvesnim transformacijama epske poezije pod uticajem obrazovnih, kulturnih i naučnih politika, kao i pod uticajem razvoja medijske i diskografske industrije. Veoma je dragoceno da mladi ljudi, u okviru onoga što o epskoj književnosti znaju i kako je doživljavaju, epiku interpretiraju kroz nove medije koji su njima bliski. Na taj način bi se, naglasili su predavači u zaključnom izlaganju, bogatila savremena kultura koja je čvrsto utemeljena u narodnoj tradiciji. Pozdravnu reč i uvod o autorima i temi dala je Ljubica Radović, etnomuzikolog i direktor Kulturno-obrazovnog centra Boljevac. Idejni kreator tribine je Nenad Radosavljević, stručni saradnik Kulturno-obrazovnog centra.
Do kraja marta publika će, pored redovnog bioskopskog repertoara, u Kulturno-obrazovnom centru moći da prati sledeće programe: Veče poezije na dijalektu „Kapnu suzice“ Gorana Petrovića iz Sokobanje (24. mart 2025. godine), Opštinsku smotru recitatora „Pesniče naroda mog“ (25. mart 2025. godine), pozorišnu predstavu „Prosidba – medved“, po delu Antona Pavloviča Čehova, u izvođenju Jevrejskog kulturnog centra iz Beograda (27. mart 2025. godine), promociju CD-a „O, jabuko, zeleniko: radionice srpskog tradicionalnog pevanja i njegovi nastavljači“, koju vode dr Jelena Jovanović, etnomuzikolog, i dr Ivana Medić, muzikolog, sa gostima pevačima (28. mart 2025. godine), izložbu dečijih radova „Zid poezije i umetnosti“, sa istoimenih radionica, organizovanih u Kulturno-obrazovnom centru Boljevac (31. mart 2025. godine).
Ljubica Radović, etnomuzikolog i direktor Kulturno-obrazovnog centra Boljevac