POLOŽENI VENCI I ODATA POŠTA POGINULIM TIMOČANIMA NA SPOMEN OBELEŽJE U CENTRU GRADA
Dan Vojske Srbije obeležen je danas u Zaječaru. Na spomenik palim borcima Timočke krajine u ratovima od 1912. do 1918. godine u centru grada, vence su položile delegacije Garnizona Zaječar, Gradske uprave i boračkih organizacija. Ovom prilikom odata je pošta poginulim Timočanima koji su hrabro i časno položili svoje živote na oltar otadžbine.
Ovaj dan se obeležava u znak sećanja na dan kada je 1815. godine na Cveti doneta odluka o početku Drugog srpskog ustanka za oslobođenje Srbije od Otomanske imperije.
-Drugi srpski ustanak kao složen vojno diplomatski i državotvorni proces simbolički je pokrenut na Cveti po starom, odnosno 23. aprila 1815. godine po novom kalendaru. Inicijalno on predstavlja vojni segment srpske istorije, ali u kasnijem periodu su usledile diplomatske i političke aktivnosti koje su dovele do toga da se Srbija oslobodi vrhovne turske vlasti što je rezultiralo pozitivnim ishodom i na duge staze. Drugi srpski ustanak na određen način predstavlja temelj za stvaranje srpske države, odnosno srpske vojske. Kao produkt te samostalnosti usledilo je i stvaranje stajaće vojske i ustanovljavanje garde od mladića po statusu i ugledu iz najboljih seoskih kuća. Narodna skupština je ozvaničila naziv soldati uvažavajući činjenicu da je stvaranje stajaće vojske, najpre od upisnika a kasnije od soldata, prošlo neopaženo od porte. Uvode se i prvi regruti. Stajća vojska je živela u kasarnama i primala platu. Ustanovljene su uniforme odnosno mundiri. Ove prve formacije srpske regularne vojske bile su uređene po ugledu na austrijsku vojsku što je potvrda da su se u tom periodu koristila iskustva stranih armija, rečeno je ovom prilikom.
Drugi srpski ustanak doveo je do konačnog oslobođenja i priznavanja moderne Srbije kao države sa punim ingirencijama i međunarodno pravnim subjektivitetom na Berlinskom kongresu 1878. godine.