KladovoNegotinVestiZaječar info

Ambasador Nemačke Tomas Šib na Rajačkim pivnicama: Impresioniran sam lepotom ovog izuzetnog mesta

Ambasador Savezne Republike Nemačke Tomas Šib izjavio je danas na Rajačkim pivnicama da je zadovoljan što se kroz projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“, koji finansiraju Evropska unija i Savezna vlada Nemačke, pomaže razvoj turizma u istočnoj Srbiji. Šib je dodao da se ovakvim projektima stvaraju nova radna mesta i pomaže mladim ljudima da nastave porodičnu tradiciju i grade svoju budućnost.

„Danas sam razgovarao sa nekim mladim vinogradarima i dobro je videti da za ova sela postoji budućnost”, rekao je Šib i dodao:

„Impresioniran sam lepotom ovog izuzetnog mesta i mislim da ovde postoji veliki potencijal za turizam jer mesto nudi, prelepu prirodu, sjajno vino i toliko zanimljive istorije. Želeo bih da podstaknem gradonačelnika Veličkovića da nastavi da blisko sarađuje sa GIZ-om kako bi ovaj projekat napredovao i učinio ovo mesto ’obaveznom posetom’ za sve koji posećuju Srbiju.“

Ambasador Šib je prethodno posetio hidroelektranu Đerdap I, kao i tradicionalna vinarska sela Rogljevo i Rajac.

Predsednik Opštine Negotin Vladimir Veličković je izrazio veliku zahvalnost i zadovoljstvo što je nemački ambasador posetio negotinske pivnice:

Uskoro, sredinom jula, sve dozvole za početak infrastrukturnih radova na Rajačkim pivnicama biće spremne. Sa velikim iščekivanjem očekujemo početak radova, jer ćemo ovim projektom dobiti funkcionalnost ovog jedinstvenog mesta“.

Vođa projekta „#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam“ Aleksandar Bec kaže da čim Opština Negotin dobije sve građevinske dozvole, započeće se sa radovima u okviru projekta.

Prvog dana trodnevne radne posete istočnoj Srbiji, ambasador Savezne Republike Nemačke Tomas Šib obišao je Golubački grad. Tokom posete tvrđavi, koja trenutno važi za najposećeniju znamenitost u Srbiji, ambasador se na terenu upoznao i sa aktivnostima Evropske unije i Savezne Republike Nemačke, koje su usmerene ka tome da ovaj važan spomenik srpskog kulturnog nasleđa učine nezaobilaznom turističkom atrakcijom na Dunavu.

Ambasador Šib tokom posete istočnoj Srbiji obišao je i Kladovo, gde su u toku radovi na revitalizaciji Tvrđave Fetislam, kroz projekat #EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam“, koji finansiraju Evropska unija i Vlada Savezne Republike Nemačke, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ. Pored rekonstrukcije kladovske tvrđave, kroz projekat će biti finansirani radovi na poboljšanju infrastrukture na Rajačkim pivnicama  i izgradnji Centra za posetioce na Felix Romuliani.

Veliko mi je zadovoljstvo što sam danas ovde sa vama. Obavešten sam o statusu radova u ovoj predivnoj tvrđavi Fetislam koja se rekonstruiše u okviru projekta #EUzaTebe-Za kulturno nasleđe i turizam. Sama svrha projekta jeste promocija turizma u podunavskom regionu. Bili smo do Golupca, sada smo u Kladovu i jako mi je drago što je sa nama i pomoćnica ministra turizma, gdja Renata Pindžo, i predsednik Opštine Kladovo, g-din Saša Nikolić. Imate veoma bogato kulturno nasleđe i moram reći da sam oduševljen onim što sam saznao. Ovde nije reč samo o rekonstrukciji tvrđave, već istovremeno i o očuvanju impresivnog kulturnog nasleđa, što je podjednako važno. S druge strane, naša ideja je da kroz ovaj projekat otvorimo nova radna mesta, da pomognemo ekonomsko jačanje ovog regiona i da kroz turizam ljudima iz sveta omogućimo da dođu ovde i upoznaju vašu zemlju“, izjavio je ambasador Šib na tvrđavi Fetislam.

Predsednik Opštine Kladovo Saša Nikolić je rekao da Opština Kladovo već dugi niz godina ima odličnu saradnju sa Nemačkom i dodao:

„Siguran sam da ćemo tako i nastaviti. Obnova Fetislama, simbola Kladova, doneće benefite celom regionu Donjeg Podunavlja. Podrška Evropske unije i Nemačke Vlade, kroz projekta #EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam omogućiće da Kladovo bude još lepša dunavska atrakcija“.

#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam“ je  projekat usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za ekonomski razvoj istočne Srbije i Donjeg Podunavlja. Finansiraju ga Evropska unija sa 15 miliona evra i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ sa 1,6 miliona evra, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button