KulturaVestiZaječar info

Aktivan rad Ogranka Vukove zadužbine u Zaječaru: Uspešno osnivanje, monodrama, izložba

Posle dvomesečnih priprema, 7. juna ove godine osnovan je Ogranak Vukove zadužbine u Zaječaru. Osnivačka skupština održana je u večernjim časovima, u velikoj sali Hotela „Srbija – TIS“. Na samom početku osnivačke Skupštine Zadužbini su pristupila 34 Zadužbinara, koji su potom doneli odluku o osnivanju Ogranka. Izabrali su zatim rukovodstvo i članove Upravnog odbora Ogranka. Za predsednika je izabran dr Dejan Krstić, etnolog i antropolog, za sekretara Miladin Krstić, takođe etnolog i antropolog, a za blagajnicu Marija Stevanović, nastavnica srpskog jezika i književnosti. Za članove Upravnog odbora izabrani su Jelica Ilić, istoričarka, Stevan Jovanović, nastavnik srpskog jezika i književnosti, i Mirko Jelenković, građevinski inženjer u penziji i likovni umetnik. Osnovana je i Sekcija profesora i nastavnika srpskog jezika i književnosti, a za njenog predsednika je izabran Stevan Jovanović. Novoizabrani predsednik Ogranka prisutnima je predočio prava i obaveze članova i okvirni plan rada Ogranka u budućem periodu.

Osnivačkoj skupštini prisustvovali su predstavnici Vukove zadužbine: prof. dr Boško Suvajdžić, predsednik Skupštine Zadužbine i urednik časopisa „Danica“, dr Branko Zlatković, predsednik Upravnog odbora Zadužbine, Slavko Vejinović, upravnik Zadužbine, i Dušica Maticki, sekretar Zadužbine. Posle završetka Skupštine, oni su održali prigodne besede: Slavko Vejinović o istorijatu i delatnosti Vukove zadužbine, dr Branko Zlatković o životu i radu Vuka Karadžića, Dušica Maticki o istorijatu časopisa „Danica“ i prof. dr Boško Suvajdžić o Vukovoj zadužbini i novim brojevima časopisa „Danica“.

Događaj je oplemenjen tradicionalnom pesmom i svirkom. Početak i kraj događaja tradicionalnom svirkom na narodnim instrumentima okarini i duduku obeležio je Bokan Stanković iz Zaječara, poznati narodni umetnik. Posle završetka Osnivačke skupštine a pre početka prigodnih beseda gostiju, Goran Petrović, učitelj i narodni pevač i svirač iz Sokobanje, i Bokan Stanković u duetu su otpevali jednu tradicionalnu pesmu (po sačuvanom predanju, omiljenu pesmu Hajduk Veljka Petrovića).

Dana 3. jula, u Narodnom muzeju u Zaječaru održana je konstitutivna sednica tročlanog Upravnog odbora Ogranka Vukove zadužbine u Zaječaru, uz prisustvo predsednika Ogranka. Na sednici je za predsednicu Upravnog odbora izabrana Jelica Ilić, istoričarka. Ovom prilikom detaljnije se govorilo o radu u narednom periodu.

Posle Osnivačke skupštine, Vukovoj zadužbini i Ogranku u Zaječaru pristupilo je još petoro ljudi, tako da već do kraja septembra, on broji 39 članova. Većina članova je iz Zaječara (25), ali ima ih i iz Grljana kod Zaječara (1), Sokobanje (3), Knjaževca (2), Novog Korita kod Knjaževca (3), Minićeva kod Knjaževca (1), Vitkovca kod Knjaževca (1), Boljevca (1), Aleksinca (1) i Mijajlovca kod Trstenika (1).

Tokom letnjih meseci, od osnivanja do kraja septembra, Ogranak je uradio veliki posao u vezi sa svojim administrativnim utemeljenjem i sa organizovanjem kulturnih programa u narednom periodu.

Na Krstovdan 27. septembra, u organizaciji Ogranka i Muzeja Krajine u Negotinu, u Velikoj sali hotela „Srbija – TIS“ priređeni su pozorišna predstava i izložba posvećene srpskom kompozitoru, Negotincu, Stevanu Stojanoviću Mokranjcu. Jednočasovnu monodramu „Ja ću tebi ljuba biti“, autorke Sanje Radosavljević, kustosa-pedagoga Muzeja Krajine u Negotinu, pred 70-ak gledalaca, izvela je beogradska glumica LJiljana Jakšić. Emotivno donoseći tekst, ona je upečatljivo dočarala lik Marije Mokranjac, supruge Stevana Stojanovića Mokranjca. Tekst predstave je Sanja Radosavljević napisala na osnovu dokumentarnih izvora, pre svega na osnovu pisama i razglednica koje su Stevan i Marija Mokranjac slali jedno drugom, a koji se čuvaju u zbirci Stevana Mokranjca u Muzeju Krajine. Prilikom pisanja teksta korišćena je i literatura, od koje je svakako najvažniji dnevnik Marije Mokranjac, koji se čuva u Muzeju grada Beograda. Kroz intimnu korespondenciju između Stevana i Marije, koja se prožima kroz monodramu, upoznaje se i ljudska strana Mokranjčeve ličnosti, u koju do sada javnost nije imala uvid. Ova topla ženska ispovest, osim odnosa dvoje ljudi, oslikava i uopšte duh vremena s kraja 19. i prvih decenija 20. veka. Predstava „Ja ću tebi ljuba biti“ pripada takozvanom muzejskom teatru, koji predstavlja jednu vrstu interpretacije kulturnog nasleđa i muzejske komunikacije sa publikom.

Premijerno je prikazana 28. septembra 2022. godine u Negotinu, za godinu dana je izvedena još i u Beogradu, Gornjem Milanovcu, Zrenjaninu, Knjaževcu, Vukovaru, Prijepolju, Boljevcu, Negotinu, Zaječaru, a dan posle izvođenja u Zaječaru, priređena je i u Kladovu.

Predstavu je prilikom izvođenja u Zaječaru, pratila izložba Muzeja Krajine „Muzejska zaostavština Stevana Mokranjca“, autora direktora i kustosa ovog Muzeja Ivice Trajkovića i već pomenute Sanje Radodsavljević. Posetioci su imali prilike da posle predstave i na osnovu izložbe steknu uvid u život i delo slavnog kompozitora, a i da vide razglednice i druge delove prepiske između njega i njegove supruge. Ova izložba je od 2018. bila priređivana u nekoliko gradova u Srbiji, pre svega u Timočkoj krajini.

Ogranak Vukove zadužbine u Zaječaru za naredni period planira niz novih kulturnih programa.

dr Dejan Krstić

Prikaži više

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button