U okviru Evropske nedelje mogućnosti koja je posveća kulturi, u Francuskom institutu u Srbiji svečano je otvorena izložba o negotinskim pivnicama „Tragom vina“.
Izložba je posvećena saradnji između Francuske i Negotinske krajine i prikazuje kako ih je vino trajno povezalo pre skoro – dva veka. Zainteresovani izložbu mogu da razgledaju do 6. oktobra.
„Kulturno nasleđe čini nas bližim i gradi mostove među nama. Evropska unija je posvećena očuvanju i promociji kulturnog nasleđa Srbije, koje je deo našeg zajedničkog, evropskog nasleđa“, rekla je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji i dodala da je Evropska unija u projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ uložila 22 miliona evra.
Otvarajući izložbu, Pjer Košar, ambasador Francuske u Srbiji je rekao da je Francuska zemlja nadaleko poznata po svojim vinima, ali je tokom istorije bilo i problema vezanih za vinsku proizvodnju.
„Sredinom 19. veka francuske vinograde uništio je insekt filoksera i tada je Francuska morala da potraži druga tržišta sa kojih će kupovati vina. Tragajući za kvalitetom nalik francuskim vinima, stiglo se do Negotinske krajine i tada je počela saradnja naša dva naroda koja traje i danas. Francuzi su tada pomogli negotinskim vinarima donoseći nova znanja i iskustva, a dobili su veoma kvalitetna vina, slična francuskim. Iz te saradnje nastale su pimnice (ili pivnice, oba oblika su pravilna), kućice u kojima se pripremalo i čuvalo vino. Jedan deo Negotinskih pimnica nedavno je obnovljen kroz projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“, kazao je Košar.
Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji i domaćin izložbe, rekao je da je čitava oblast Negotinske krajine obeležena francuskim vinima.
„Posebno se zahvaljujem istoričaru Stanislavu Sretenoviću koji je pripremao tekstove koji su na panoima“, rekao je Pjere.
Kroz projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ podržano je osam opština u istočnoj Srbiji i opština Topola u Šumadiji. Veliki infrastrukturni radovi u Rajačkim pivnicama trenutno su u završnoj fazi, a u njima se svake godine povodom berbe grožđa održava festival „Dan vina i lepog raspoloženja“.
„U okviru ovog projekta uloženo oko 3,6 miliona evra za izgradnju infrastrukture u negotinskim pimnicama i to je dobar podsticaj i ohrabrenje za privatnike koji se bave vinom. Očekujem da će u budućnosti doći do ekspanzije vinskog turizma u Negotinskoj krajini“, rekao je Uroš Kandić državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine.
Ovogodišnji festival u Rajačkim pivnicama „Dan vina i lepog raspoloženja“ biće održan 12. oktobra u selu Rajac pored Negotina. O tradiciji vinske kulture ovog kraja govorila je Vesna Stanković, direktorka Muzeja Krajine iz Negotina.
„Pozivam vas u Negotin da probate vina nastala od starih autohtonih sorti – tamjanike, začinka, bagrine i skadarke i da uživate u vinarijama i ambijentu pivnica, kao i da posetite Muzej Krajine, Mokranjčevu kuću i Muzej Hajduk Veljka“, rekla je ona.
„EU za kulturno nasleđe i turizam“ jeste projekat, koji je usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za ekonomski razvoj istočne Srbije i Donjeg Podunavlja. Finansiraju ga Evropska unija sa 22 miliona evra i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ sa 2,3 miliona evra, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Cilj projekta nije bio samo da sačuva prošlost već i da stvori ekonomske i kulturne mogućnosti za budućnost. Ova inicijativa obuhvatila je osam opština u istočnoj Srbiji, donjem Podunavlju i Topolu u centralnoj Srbiji. Golubačka tvrđava, Fetislam, Feliks Romulijana, Rajačke pivnice i Kraljev podrum u Topoli – najveći su projekti finansirani ovim projektom. Podršku su dobili i oni koji se bave starim zanatima, domaćom radinosti, i drugo.