TIMOK DIGITAL – radionica digitalizacije medija je četvorodnevna radionica koja će se održati u Zaječaru, u prostorijama SKVER magazina, u Karadžićevoj ulici broj 2, od 27. do 30. avgusta. Osmišljena je da spoji arhiviste i arhivistkinje, radnice i radnike u kulturi, kao i lokalne zajednice. Glavni ciljevi su osnaživanje mreže pojedinaca i institucija koje se bave očuvanjem kulturnog i industrijskog nasleđa, promocija regionalne istorije Timočke Krajine, kao i obuka prezervacije kolekcija na različitim medijima.
Ova radionica predstavlja nastavak Timok Digitala održanog prošle godine. Radionica će omogućiti učesnicima vreme, prostor i opremu za sticanje praktičnih znanja za digitalizaciju i očuvanje različitih kolekcija, pre svega putem direktnog kontakta sa profesionalcima iz ove oblasti.
Tri arhivistkinje će voditi obuku, a očekuje se dolazak desetak učesnika. Treneri i koordinatori su Šivon Hejgan, Smitsonovski institut, Vašington, SAD, Mari Lasku, Community Archiving Workshop, Njujork, SAD, Keli Hiks, Community Archiving Workshop, Nešvil, Tenesi, SAD, B.Milenković, Kongresna biblioteka, Vašington, DC, SAD, Vesna Madžoski i Mikica Andrejić, SKVER, Zaječar, Srbija, Ivica Ivanović Photography, Srbija.
Gostujući predavači su i Aleksandra Sekulić, programska direktorka, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Beograd, Dragan Stojmenović, etnolog i antropolog, bibliotekar, Zavičajno odeljenje, Narodna biblioteka, Bor, Ivan Jović, filmski amater, Zaječar, Madelin Mahon, kulturni ataše, Ambasada SAD u Beogradu, Vukica Stanković, specijalista za odnose sa javnošću, Ambasada SAD u Beogradu, Radiša Cvetković, pomoćnik direktora za prikazivačku i izdavačku delatnost, rukovodilac biblioteke Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, filmovi Ivana Jovića (Zaječar), Filipa Markovinovića (Novi Sad), video Azijanometrije i Stevana Golubovića.
Učesnici radionice će steći praktična znanja digitalizacije audio i video formata, filmske trake, fotografija, slajdova i negativa. Učesnici će biti upoznati i sa detaljima modela Laboratorije sećanja i biće im omogućeno da koriste postojeće resurse za pokretanje sličnih programa i unapređenje postojećih praksi čuvanja različitih medija. Takođe, biće informisani o radu srodnih organizacija i pojedinaca i njihovim projektima, steći će bolju sliku o neophodnim resursima za očuvanje lokalnih kolekcija, biće podsticani na razmišljanje o mogućoj saradnji sa kolegama. Imaće bolju sliku o regionalnoj kulturi kroz prezentacije, projekcije i praktičan rad sa kolekcijama lokalnih zajednica i obuku inspekcije filmske trake u okviru koje će naučiti kako da pripreme SKVER-ovu kolekciju filmova iz fabrike EI Niš za pravilno čuvanje i digitalizaciju.
Prvi dan se održava pod nazivom Dan Laboratorije sećanja, drugi je Dan za digitalizaciju, treći je Dan lokalnih zajednica, a završni je Dan digitalnih kolekcija gde će u okviru Otvorenih vrata, od 17 do 19 sati, biti organizovana projekcija filmova iz SKVER-ove Laboratorije sećanja i prilika javnosti da digitalizuje privatne kolekcije.