Novembar je mesec posvećen borbi protiv bolesti zavisnosti. Sa ciljem podizanja svesti o ovom problemu, Crveni krst Zaječar je organizovao predavanje za učenike srednjih škola i njihove roditelje, u zaječarskoj Muzičkoj školi.
Predavači su bili doktor specijalista urgentne medicine Sanela Radisavljević, školski psiholog i psihoterapeut u Tehničkoj školi Ljiljana Tešanović i poručnik policije, inspektor za prevenciju i suzbijanje maloletničke delinkvencije Mišo Pajkić.
„Predavanje smo održali kako bi učenici proširili znanja koja su potrebna o bolestima zavisnosti, što podrazumeva i korišćenje akohola i psihoaktivnih supstanci, kocke i duvana. Moja uloga kao lekara urgentne medicine je da im govorim o štetnosti psihoaktivnih supstanci, o novim drogama koje su na tržištu, kako mogu uticati loše, čak i do gubitka života. Na svu sreću nismo mi od onih gradova koji imaju preveliku zloupotrebu. Naš Urgentni centar nema često mlade osobe, pacijente, koji su predozirani, što se tiče psihoaktivnih supstanci. Postoje izazovi i iskušenja, kockarnice, možda nove diskoteke… Sve su ovo naši budući akademski građani koji će otići u velike gradove gde će ih ti izazovi i iskušenja čekati. Mi smo tu kao stariji i odgovorni da ih uputimo i da im pokažemo kako mogu da kaži NE svim tim izazovima koji ih budu čekali. Ako uspemo bar dvoje, troje da izvučemo to je uspeh“, kaže doktorka Sanela Radisavljević, specijalista urgentne medicine ZC Zaječar.
Kako dodaje, priča treba da se širi dalje i treba delovati kao zajednica.
„Ako primetimo i vidimo možemo da skrenemo pažnju jer to nije ništa loše, nego je samo način da jedni drugima budemo od pomoći. Mladi o ovoj temi znaju mnogo više nego što mi mislimo, zato što je dostupnost informacijama mnogo veća u odnosu na ranije generacije. Društvene mreže im pružaju informacije, ali ne uvek adekvatne informacije. To su sve poluinformacije koje oni mogu i da zloupotrebe. Uvek govorim da je bolje da pitaju lekara nego dilera. Treba da biraju instituciju i obrazovanje a ne nove trendove“, dodala je Radisavljević i izrazila nadu da će ova saradnja sa srednjim školama i Policijskom upravom da se nastavi.
Jedan od predavača, školski psiholog Ljiljana Tešanović, kaže da se o ovoj temi govori i u školama, na odeljenskim zajednicama, sa stručnim saradnicima, profesorima, razrednim strešinama. Kako je rekla, ova predavanja su preventivna i više informativna.
„Više se razgovara sa decom nego što su to klasična predavanja ili tribina. Deca su spremna da potraže pomoć od kada su stručni saradnici konstantno prisutni u školama. Oni su im mnogo bliži nego saradnici koji bi bili u Domu zdravlja ili negde van. Mi smo praktično sastvni deo nastavnog kadra i deca su spremna da potraže pomoć. I mediji su doprineli da ta stručna služba bude nešto od pomoći. Inače, ova predavanja su više preventivna i više informtivna, da oni vide šta sve može da ih čeka i da nadam se donesu pravu odluku“, rekla je Tešanović.
Po njenim rečima ima mladih osoba koji koriste psihoaktivne supstance jer su one dostupne i rasprostranjene.
„Prosto u tom periodu je skoro nemoguće ne probati, što zbog grupe, što zbog dostupnosti, kao i nekog pokušja da se nađe uteha za probleme koji su brojni u tom adolescentnom periodu. „Probatora“ ima na žalost, ali onih ovisnika koji stignu do hospitalizacije nema tako puno“, dodala je Tešanović.
Mladi su od inspektora Policijske uprave Zaječar mogli da čuju o tome kakva je situacija na području grada Zaječara, koje su opasnosti, koje su krivične odgovornosti za korišćenje i do kakvih posledica ih to može dovesti u njihovim životima i daljem sazrevanju.
Predavanje je održano u večernjim satima i za roditelje, na kome je bilo o reči o tome, na koji način mogu da pristupe svojoj deci, kako da razgovaraju vezano za tu problematiku, kako da prepoznaju prve znake.
„Neke studije pokazuju da roditelji tek nakon dve godine od upotrebe psihoaktivnih supstanci na neki način prepoznaju, saznju da im to deca koriste. Govorili smo o tome kako roditelji treba da se bore protiv toga, jer su druga vremena, druge su psihoaktivne supstance i nije isto u odnosu na pre 10, 15, 20 godina. Svi moramo da se upoznamo sa svim tim novim izazovima i iskušenjima“, rekla je doktorka Radisavljević.
Ona je već ovakva predavanja održala i u Negotinu i Boru, pod različitim organizacijama. Skupovi su, kao i u Zaječaru, bili dobro posećeni.