SKUP O NIKOLI PAŠIĆU I RAZVOJU PARLAMENTARIZMA U SRBIJI
U okviru najave skupa pod nazivom Istorija demokratije i parlamentarizma u Srbiji „Nikola Pašić“, planiranog za sledeću godinu, u Istorijskom arhivu u Zaječaru je održano predavanje na temu „Uloga Nikole Pašića u razvoju parlamentarizma u Srbiji“. Predavač je bila prof. dr Mira Radojević sa Katedre za istoriju Jugoslavije Filozofskog fakulteta u Beogradu, dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti. O pomenutoj temi je govorio i direktor zaječarskog Arhiva Velibor Todorov, kao i prof dr Dejan Antić sa Filozofskog fakulteta u Nišu.
-Na kulturnoj mapi Grada Zaječar i Republike ostvarićemo se sa jednom novom idejom da organizujemo jednu konferenciju pre svega za studente. Želimo da ova ideja zaživi. Danas je samo uvod i najava skupa koji bi trebalo da se održi 17, 18 i 19. maja naredne godine u Zaječaru, skup pod nazivom ’Istorija demokratije i parlamentarizma u Srbiji ’Nikola Pašić’’. A zašto baš ova tema? Arhiv u Zaječaru ima fond Nikole Pašića u svom depou i stalnu postavku u hodniku Arhiva koja govori o njemu, njegovom životu i delu. Smatramo da je naš sugrađanin jedna od najpoznatijih ličnosti Srbije jer je ostavio dubok trag na političkoj sceni. Ideja je da na kraju trodnevnog skupa izdamo publikaciju, da sve radove i naučne doprinose sačuvamo od zaborava. Čast mi je da smo okupili najistaknutije istoričare u našoj zemlji, rekao je Todorov.
Ideja je potekla od Arhiva u Zaječaru a jedna od inicijatora ove ideje je i prof. dr Mira Radojević.
-Nadamo se da će ova inicijativa doneti željene rezultate, ali početak neće biti ni malo lak, ali on ima viši smisao naročito ako uzmemo u obzir da su odnedavno na ovim fakultetima ukinuti diplomski radovi što znači da studenti sve do master radova nemaju priliku da se ozbiljno bave istraživanjima. Ovo je prilika za jedan eksperiment sa studentima. Imamo dosta dobru istoriografsku literaturu ali ima i dosta praznina i manjkavosti pa ćemo dati jedan novi ugao i ukazati na neke od najznačajnijih segmenata Pašićeve posvećenosti borbe za osvajanje demokratije, kazala je prof. dr Radojević.
Podrška ovoj ideji dolazi i iz Niša od profesora istorije sa Filozofskog fakulteta i Odeljenja za istoriju ovog fakulteta.
-Moram da čestitam zaječarskom Arhivu jer je to hrabar potez. Do sada smo se susretali sa različitim projektima ustanova koje se bave negovanjem kulture koje su na neki način bile usmerene ka organizaciji stručnih i naučnih skupova, ka štampanju različitih monografija i publikacija. Po prvi put sad imamo situaciju da se ustanova koja čuva arhivsku građu u Zaječaru opredelila da znanje koje istoričari poseduju o Nikoli Pašiću i razvoju parlamentarizma u Srbiji i razvoju demokratije da ta znanja prenesu mlađim naraštajima. Koncept ove konferencije je takav da će skup pohađati studenti završnih godina istorije sa svih univerziteta i master studija, odnosno da pišu radove pomenute teme a najbolji radovi će biti i štampani u nekoj publikaciji. Ti radovi bi prošli stručnu recenziju i biće predstavljeni maja u Zaječaru. Istorijski arhiv u Zaječaru je orgnizaciono mali, ali veliki ako pogledamo aktivnosti i sve ono što je do sad urađeno. Zato verujem da će i ovaj projekat biti uspešno realizovan. Mislim da će se na ovaj način Zaječar odužiti Nikoli Pašiću i da će kod mladih naraštaja probuditi svest o značaju parlamentarizma i demokratije i o značju Nikole Pašića. Inače, daćemo svoj maksimum da ovaj projekat uspe, kazao je prof. dr Dejan Antić, sa Filozofskog fakulteta u Nišu.
Prisutne je pozdravila i gradska većnica Elena Matković.
-Podržavam ovu ideju našeg Istorijskog arhiva. Želim i da konferencija uspe i da bude uspešno realizovana i želim da postane tradicionalna. Iskreno se nadam da će odziv biti dobar i da će konferencija kao događaj doprineti boljem i sveobuhvatnijem sagledavanju različitih pitanja koja se tiču naše nacionalne istorije. Grad Zaječar će i na dalje biti pokrovitelj svih naučnih skupova, poručila je Matković.
Kao mesto rođenja Nikole Pašića, jedne od ključnih ličnosti istorije Srbije u 19. i 20. veku, Zaječar je godinama čuvao uspomenu na svog najpoznatijeg sugrađanina. Istorijski arhiv ,,Timočka krajina’’ Zaječar želi da tu tradiciju očuva i da joj novu formu organizovanjem konferencije. Tema prve konferencije, čije se održavanje plnira 2023. godine, glasi Parlamentarizam u Srbiji pre i posle Majskog prevrata.
Konferencija pod nazivom Istorija demokrtije i parlamentarizma u Srbiji ,,Nikola Pašić’’biće organizovana pod pokroviteljstvom Grada Zaječara i u partnerstvu sa Državnim arhivom Srbije, Filozofskim fakultetom u Beogradu, Nišu i Kosovskoj Mitrovici i Pravnim fakultetom u Beogradu.
Cilj Arhiva je da na konferenciji budu predstavljeni kvalitetni radovi sa originalnim naučnim doprinosom i da ova konferencija postane jedno od prepoznatljivih obeležja kulturnog identiteta Zaječara.