Home / Sport / Fudbal: Gradski derbi završen nerešenim rezultatom -PODELA PLENA NA RAVNE ČASTI PODNO KRALJEVICE

Zona Istok

TIMOK 1919 – KABLOVI 1 : 1 ( 1 : 1 )

ZAJEČAR. Gradski stadion podno Kraljevice. Gledalaca: 800. Sudija: Dušan Jakovljević (Negotin) 7. Pomoćnici: Veljko Jeremić (Zaječar) 6, Nikola Jakovljević (Negotin) 6. Strelci: Aca Manić u 35. minutu za Timok 1919, a Aca Stefanović u 3. minutu za Kablove. Žuti kartoni: Abramović, Jonović, Stojanović, Stojanovski, Tošević (Timok 12919), Mihailović, Bućin, Konić, Selimović, V. Mladenović (Kablovi).

TIMOK 1919: Petrović 7, Antić 6,5, Stojanović 6 (od 66. Lazarević 6), Jonović 6,5 (od 65. Milosavljević 6), Kovačević 7, Manić 7, Stojanovski 6,5 Spasovski 7, Stamenkovski 6, Rošević 7 (od 87. Kojić -).

KABLOVI: Ristić 7, N. Petrović 6, Selimović 6,5, Mladenović 7, Mihailović 7, D. Petrović 6,5, Konić 6,5, Stefanović 7 (od 87. Mitev -), Jovanović 6 (od 46. V. Mladenović 6,5), Bućin 7, Đoković 7.

Igrač utakmice: Aca Manić (Timok 1919)

Pred preko 800 ljubitelja fudbala i navijača iz oba tabora, s ove i one strane Timoka, na Gradskom stadionu podno Kraljevice, posle skoro tri decenije, odigran je gradski derbi između Timoka 1919 i Kablova. Susret je protekao u otvorenoj i tvrdoj igri, obe ekipe su se nadale i očekivale pobedu, ali je meč posle 90 minuta čvrste i tvrde igre završen nerešeno (1:1), odnosno podelom bodova na ravne časti.

Tokom celog susreta vodila se rovovska borba između dva šesnaesterca, bez nekih izrazitih prilika za gol. Doduše, u prvom poluvremenu, viđena su dva pogotka, po jedan na obe strane, ali i od mladog jata „belih labudova“ , kao i od iskusnog sastava zaječarskih „kablara“ očekivalo se daleko više. Očigledno je bilo da su previše respektovali jedni druge, odbrane su bile bolji deo tima, dok su vezisti i napadači dosta grešili. Ali, sve u svemu, gradski derbi je opravdao očekivanja, na nivou ranga takmičenja, a više od polovine sastava Kablova čine bivši igrači Timoka…

-Ne mogu biti zadovoljan nerešenim rezultatom, jer smo u drugom poluvremenu prpustili nekoliko povoljnih prilika da „overimo“ pobedu, u trci sa Timočaninom iz Knjaževca za prvo mesto i povratak u srpskoligaškom društvu. Kablovi imaju iskusniji tim, ali i naša mladost je potvrdila da može biti neugodan rival svim ekipama iz lige. Žalimo za dva izgubljena boda na našem stadionu protiv Kablova, ali potrudićemo se da „kiks“ nadoknadimo na narednim susretima, rekao je Branče Đorđević, predsednik Timoka 1919.

A susret je loše počeo po izabranike trenerskog tandema Oliver Mladenović – Miroslav Trujkić. Iskusniji sastav Kablova je već u trećem minutu igre postigao gol i „ohladio“ Timok. Iskusni Nikola Đoković, bivši ofanzivni bek Timoka iz prvoligaških dana, dodao je loptu do beka Miroljuba Selimovića, koji je odmah potom centrirao pred gol, neko iz odbrasne Timoka je u gužvi kratko odbio loptu do iskusnog napadača i veziste Aleksandra Stefanovića, koji iz blizine, bez oklevanja, preciznim udarcem šalje loptu u mrežu nemoćnog golmana Milana Patrovića – 0:1.

- Pomno sam pratio celu akciju i kada je naš ofanzivni bek Selimović, nabacio pred gol bio sam u srcu šesnaesterca, loptu je u gužvi neko iz odbrane Timoka kratko odbio do mene, a ja sam je iz blizine bez oklevanja odmah poslao u mrežu i najavio pobedu Kablova. Na moju žalost želja mi se nije ostvarila, jer su Timokovci iskoristili grešku naše odbrane i izjednačili, a ispostavilo se kasnije, bio je to i konačan rezultat ovog susreta. Zadovoljni smo bodom, mada smo mogli da osvojimo i ceo plen – kaže Aca Stefanović, strelac pogotka za Kablove.

Do 35. minuta nijre bilo izrazitih prilika za gol, a onda iz dva poteza usledilo je izjednačenje. Kapiten „belih labudova“ sa Timoka Saša Spasovski je dubinskom loptom odlično uposlio po levoj strani slobodnog Acu Manića, koji se driblingom oslobađa svog čuvara, a potom je rezantnim udarcem sa 12 metara, iskosa sa leve strane, šutirao nisko po travi i lopta je završila u levi donji ugao nemoćnog golmana Kablova Ivana Ristića – 1:1.

- Mirisalo je na gol od početka naše akcije. Imao sam neki predosećaj. A kada mi je kapiten Spasovski dodao loptu, kao metak sam utrčao u šesnaesterac „kablara“, potom sam driblingom nadmudrio mog čuvara i bez oklevanja, manirom iskusnog strelca, kroz šumu nogu, poslao sam nogom loptu u sam levi donji ugao golmana Ristića i izjednačio na 1:1. Srećan sam zbog postignutog pogotka, mada bi još srećniji bio da smo pobedili naše komšije s one strane Timoka – rekao nam je posle susreta Aca Manić, strelac izjednačujućeg gola, kojim je najavio preokret, do koga, ipak, nije došlo.

I u drugom delu igra je bila izjednačena, uz blagu inicijativu Timoka, ali bez pravog završnog udarca. U pojedinim trenucima, zbog želje i volje za pobedom, igra je bila nervozna, prigovaralo se skoro na svaku sudijinu odluku, s jedne ili druge strane, pa je glavni delilac pravde Dušan Jakovljević bio prinuđen da pokaže čak deset žutih kartona, po pet na obe strane.

U 70. minutu imali su Timokovci priliku da povedu sa 2:1, kada je Aca Manić lepo prošao po levoj strani, potom je iskosa šutirao sa osam metara, ali njegov udarac izvanrednom intervencijom zaustavio je golman Ivan Ristić. Nekoliko minuta kasnije i Nino Stojanovski je odlično šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali ponovo je sjajno reagovao golman Ristić i sa gol crte izbacio loptu u polje. Pred kraj utakmice kapiten „kablara“ Martin Bućin je ošrto šutirao sa 18 metara, ali lopta je završila pored gola, pa je susret završen nerešenim rezultatom – 1:1. Posle utakmice igrači obeju ekipa su se sportski i drugarski pozdravili, a sa tribina svi akteri su od navijača i pristalica oba kluba nagrađeni burnim aplauzom. Verovatno su potom zajedno otišli do centar grada, u nekom kafiću, da razmene utiske sa meča i da se osveže sa pivom, sokom. Oni su van terena dobri drugari, na terenu, normalno, zdušno se bore za boje svoga kluba.

I na kraju ovog teksta svim našim čitaocima i pratiocima, kao i ljubiteljima fudbala i pristalica Timoka i Kablova, dužni smo jedno pojašnjenje. Mada su mnogi fudbalski poslenici sa kojima smo razgovarali tvrdili da Timok i Kablovi, do sada, nikada nisu igrali u istom rangu takmičenja, istina je, ipak, drugačija. A pravu istinu dokumentovano nam je otkrio Miodrag Ceković, bivši novinar Sporta, Timoka i drugih sportskih glasila, a sada publicista, koji marljivo privršava poslednje stranice knjige o veku postojanja i uspešnog takmičenja Fudbalskog kluba Timok, sinonima sportskog Zaječara (FK Timok je osnovan 1919. godine). On nam je rekao:

-Osim prijateljskih i kup utakmica na području FS Zaječarskog okruga, Timok i Kablovi su u takmičarskoj sezoni 1989/1990. godine zajedno odigrali jednu polusezonu u istom rangu – u Drugoj srpskoj ligi. Prvenstveni susret za bodove odigrali su 13. septembra 1989. godine, a meč je u regularnom toku završen bez golova (0:0), a po tadašnjim propozicijama takmičenja, nakon nerešenog rezultata izvodili su se jedanaesterci, kako bi se dobio pobednik susreta. Na penal ruletu uspešniji su bili Kablovi i slavili su pobedu sa 4:3. Nakon završetka jesenje sezone Timok se spojio sa Kristalom, tada članom Prve srpske lige, pa su na proleće nastavili takmičenje rang više – u Prvoj srpskoj ligi – istakao je Miodrag Ceković, odličan poznavalac zaječarskog sporta u celini, posebno fudbala.